YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD İran ile nihai anlaşmayı ertelemek istemiyor
ABD İran ile nihai anlaşmayı ertelemek istemiyor
28 Mayıs 2015 01:30
ABD yönetimi, İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasındaki nükleer müzakerelerde nihai anlaşma için 30 Haziran olan hedef tarihin uzatılmasını düşünmediğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke’ye, günlük basın brifinginde, Fransız ve İranlı yetkililerin müzakerelerin 30 Haziran’ın sonrasına sarkabileceği yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, ABD’nin söz konusu tarihin uzatılmasına nasıl yaklaştığı soruldu.

"30 Haziran’ın ötesinde herhangi bir uzatma düşünmüyoruz" diyen Rathke, İran ile müzakere masasında olan Batılı ülkelerin belirlenen söz konusu tarihe kadar Tahran ile anlaşmaya ulaşmak için çabaladıklarını dile getirdi.

Rathke, taraflar arasında 2 Nisan’da İsviçre’nin Lozan kentinde ön anlaşmaya ulaştıklarını anımsatarak, şu anda teknik detayların tamamlanması için müzakerelerin Viyana'da sürdürüldüğünü anlattı. Rathke, "Bu teknik detaylar tamamlanana kadar herhangi bir anlaşma olmayacak. Görüşmelerin hızının kesilmeden devam etmesini umuyoruz. Bu hedefimize ulaşabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Kerry, Zarif ile görüşmek için Cenevre’ye gidecek

Rathke, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile devam eden müzakereler kapsamında görüşmek üzere 30 Mayıs'ta İsviçre’nin Cenevre kentine gideceği bilgisini verdi.

Rathke, Cenevre öncesinde 29 Mayıs’ta Nijerya’nın başkenti Abuja’ya giderek Muhammed Buhari’nin devlet başkanlığı görevine başlama törenlerine katılacak Kerry’nin, 31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde İspanya’da, 2 Haziran’da da Fransa’da temaslarda bulunacağını kaydetti. 

İran ile P5+1 grubu arasında nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakerelerin beşinci turu, Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam ediyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada, nihai anlaşma metninin derlenmesinin zor olduğunu belirterek, "Müzakereler hızlıca tamamlanabilecek gibi görünmüyor. Müzakereler 1 Temmuz'a kadar devam edecek, belki daha ileri bir tarihe de uzayabilir" ifadelerini kullanmıştı.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler