YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD- İran arasında yeni kriz
Suudi elçiye suikast iddiası ABD-İran gerilimine yol açtı... İran'ın ABD'de Suudi diplomata suikast düzenleyeceği iddiası ortalığı karıştırdı...
ABD- İran arasında yeni kriz
13 Ekim 2011 / 07:31 Güncelleme: 13 Ekim 2011 / 07:35
Amerika ve İran, yeni bir gerilimin içinde. Sıkıntı, İran ordusuna mensup iki kişinin, Suudi Arabistan'ın ABD büyükelçisini öldürmek üzere Meksikalı bir uyuşturucu karteliyle anlaştığı iddiası üzerine ortaya çıktı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, İranlı Mansur Arbabsiar isimli kişinin suikast karşılığında örgüte 1,5 milyar dolar teklif ettiğinin belirlendiğini açıkladı. Meksika'ya girmeye çalışırken yakalanan Arbabsiar'ın tutuklandığı öğrenilirken, İran iddiaları yalanladı: "Bu, ABD'nin yeni propaganda senaryosu."

Aynı zamanda ABD vatandaşı olan İranlı Arbabsiar ve ortağı Golam Şakuri'nin İran Devrim Muhafızları'nın seçkin birliği Kuds Gücü'ne mensup olduğu savunuldu. Arbabsiar'ın, eylül ayının sonunda tutuklandığı ve suçunu itiraf ettiği, Şakuri'nin ise hâlâ kaçak olduğu öğrenildi.

ABD ve Suudi Arabistan ise iddialar üzerine İran'a yönelik sert açıklamalarda bulundu. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu olayın "ülkeler arasındaki ilişkileri belirleyen temel ilkeleri ve diplomatların güvenliğini ve kutsallığını hedef alan bir suç" olduğunu belirterek "gerçekten sınırı aşan bir olay" diye konuştu.

S.Arabistan Tahran'daki elçisini geri çekiyor

Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "uluslararası konvansiyonların alçakça ihlali" nitelemesi yapılırken Riyad yönetiminin olayı BM Güvenlik Konseyi'ne taşımayı planladığı bildirildi. ABD yönetiminin de olayla ilgisi olduğu iddia edilen dört İranlı üst düzey askeri yöneticiye yönelik yaptırım kararı aldığı öğrenildi. Riyad'ın ayrıca İran'a tepki olarak Tahran'daki büyükelçisini geri çekeceği belirtiliyor.

Dünkü Amerikan gazetelerinde Arbabsiar'ın suikast planını itiraf ettiği savunulurken tespit edilen telefon görüşmelerinin de planı ispat ettiği ifade ediliyor. İranlıların, suikast karşılığında önerdikleri paranın yanı sıra, uyuşturucu karteline İran'dan afyon sağlamayı vaat ettikleri de iddialar arasında.

İran, Irak'taki Şiiler, Suriye rejimi ve Lübnanlı Şii Hizbullah örgütü yoluyla hem bir Şii Hilali oluşturmaya hem de bu şekilde Basra Körfezi'nden Akdeniz'e kadar olan bölgede etkinliğini sürdürmeye çalışıyor. İran'la büyük bir rekabet içinde olan Suudi Arabistan ise hem kendi topraklarındaki hem de Körfez bölgesindeki Şiilerin Tahran'ın nüfuzu altına girmesi ve bağımsızlık kazanmalarından büyük bir endişe duyuyor. İran'ın özellikle Irak'ın ABD işgaline girmesinden sonra dünya arenasına güçlü bir şekilde girmesi karşısında tedirginlik yaşayan Riyad ve Körfez'deki diğer Arap ülkeleri, silah alımına bütçeden büyük paralar ayırıyor. Körfez'de yer alan diğer ülkeler Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Umman, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde önemli bir Şii azınlık bulunuyor. Arap ülkeleri, İran'ın Arap Baharı'nın yaşandığı bir dönemde bu Şii nüfusu harekete geçirerek, ülkelerini istikrarsızlaştırmaya çalıştığını belirtiyor.  (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler