YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD İngiltere ve Fransa katliama bile bile göz yumdu
Srebrenitsa'daki soykırımın 20'nci yılında, İngiliz Guardian gazetesinde özel bir haber yayımlandı. Habere göre ABD ve İngiltere önceden böyle bir soykırım yaşanacağını biliyordu. Ancak gizli bir anlaşmadan dolayı katliamı engellemediler.
ABD İngiltere ve Fransa katliama bile bile göz yumdu
12 Temmuz 2015 / 08:50 Güncelleme: 12 Temmuz 2015 / 10:12

Habere göre gizli anlaşma Mayıs 1995'te, İngiltere, ABD ve Fransa arasında imzalandı ve bölgeye herhangi bir hava operasyonu düzenlemedi.

BM ASKERLERİ KAÇIRILMASIN DİYE

Üç ülkenin anlaşmasının gerekçesi ise koalisyon askerlerinin kaçırılmamasını önlemekti. 25 Mayıs 1995'te 400 BM Barış Gücü askeri, Sırp askerler tarafından, BM hava operasyonlarına misillime olarak rehin alınmıştı. Guardian'daki habere göre rehin alınma olayından iki gün sonra ABD Başkanı Bill Clinton, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ve İngiltere Başbakanı John Major bir telefon görüşmesi yaparak Sırplar'a karşı NATO'nun hava saldırılarının askıya alınmasını kararlaştırıp soykırıma seyirci kaldılar.

 // Rasim DUMAN
BM Barisgucu askerleri "rehin"alinmadilar, kendilerini Sirplar'a "bilerek ve isteyerek" teslim ettiler. O donemde Bosnaklar agir basmaya baslamislardi. Bosnaklar'in ilerlemelerine mani olmak icin, NATO'nun Sirplar'i bombalamarini durdurma gerekcesi olarak, bu mizansen uygulandi. Katliam da, Hollanda askerlerinin rehberligi ve gozetiminde yapildi. Bati Dunyasi'nin tarihi, ayni zamanda katliamlar,cinayetler,soykirimlar ve ahlaksizliklar tarihidir....
12 Temmuz 2015 11:45
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler