YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ilk kez IŞİD'e karşı kullandı
ABD ordusu, Arap ülkelerinin de desteğiyle Suriye'deki IŞİD'e ait 50 hedefi vurdu. ABD, Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyonda bir "ilk"e imza attı.139 milyon dolarlık F-22'lerini ilk kez göreve çağırdı.
ABD ilk kez IŞİD'e karşı kullandı
23 Eylül 2014 / 17:42 Güncelleme: 23 Eylül 2014 / 17:44

ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'ni jetlerle, Tomahawk füzeleriyle ve insansız hava araçlarıyla vurdu.

IŞİD'in kalesi konumundaki Rakka'nın başlıca hedef olduğu operasyonda, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi'nin kuzeyindeki Amerikan savaş gemileri kullanıldı.

Savaş gemilerinden F-16, F-18 ve F-22 savaş uçakları havalandı. Amerikan basını "yırtıcı kuş" olarak bilinen F-22'lerin ilk kez bir operasyona katıldığını duyurdu. Dünya üzerinde sadece ABD ordusunun sahip olduğu 139 milyon dolarlık F-22'lerin en önemli özelliği radara takılmıyor olması.

ABD'nin Suriye ordusundan gelebilecek olası bir missilemenin önüne geçmek için bu uçakları tercih etmiş olabileceği belirtiliyor.

ABD ordusu, IŞİD'e yönelik operasyonunda Tomahawk füzelerini de ilk kez kullandı. Körfez Savaşı'nda sıkça kullanılan bu füzeler, sabit hedefleri vurmaktaki başarısıyla biliniyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler