YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ile Rusya Suriye konusunda anlaştı
ABD Dışişleri Bakanı john Kerry, "Rusya ile Suriye konusunda temel ilkelerde anlaştık" dedi.
ABD ile Rusya Suriye konusunda anlaştı
29 Eylül 2015 / 14:58 Güncelleme: 29 Eylül 2015 / 15:51

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Rusya'yla Suriye konusunda temel ilkelerde anlaştık, ancak sonuca dair görüş ayrılıklarımız devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Rus mevkidaşı Lavrov'la yarın bir araya geleceğini söyleyen Kerry, "Zaman, birlik olup Suriye krizinden çıkış yolu bulma zamanıdır" dedi. 

Reuters'ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı, MSNBC'ye yaptığı açıklamada, "Rusya ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a varil bombalarının kullanımının durdurulması konusunda baskı yapılması meselesi de görüşüldü" ifadesini kullandı ve "Bu, muhtemelen ABD'nin yapacağı bir şey karşılığında" dedi. 

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Russia Today'e yaptığı açıklamalarda ABD ve IŞİD karşıtı koalisyonun geçmişin hatalarından ders alması gerektiğini belirtti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama’nın dünkü ikili görüşmesini değerlendirdi.

“Duruşumuz daha önce de ifade etmiştik. Bölgedeki hiç kimseye bağımlılığımız yok” diyen Lavrov, “Ancak Suriye devletinin çökmesine izin veremeyeceğimize dair güçlü bir his taşıyoruz. Çünkü Suriye devletinin alternatifi IŞİD hilafeti. Bu durumda bugün bildiğimiz Suriye’yi unutmamız gerekir” ifadesini kullandı.

Obama ve Putin’in de tam olarak koalisyon konuşması yapmadığını, ama günümüzün en yakıcı meseleleri üzerinde işbirliği yollarını görüştüklerini aktaran Lavrov, “Öncelikle Suriye konusunda herkesin mutabık kaldığı nokta IŞİD’i yenmek, IŞİD’in hilafet ilan etmesine izin vermek değil” dedi. IŞİD’in şimdiden Irak ve Suriye’deki geniş bir bölgede insanlık dışı kurallarını dayattığını hatırlatan Lavrov, Rusya ve ABD’nin bu genişlemeyi durdurma konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

kafalarındaki şeytani amaça ulaşmıştırlar..
 // atiker
avrupalı dostları bastırdı anlaştılar ne verdi ne aldılar gayeleri neydi bize karanlık binlerce insanı katlettiler etkin sunni toplumu kırdılar kovdular bir sürü kendi müslüman kimlikli katilleri suriyeye soktular esatsız anlaşıldığını sanmıyorum bekleyelim görelim ışıt ve elnusra nasıl ordan çıkarılacak iran ve hizbullah işin neresinde kısaca olan sunni müslümanlara oldu suriyenin iflah olması mümkün değil suriye ve irak batının kirli bir oparasyonuydu dertleri şimdi bizle bekleyelim ne olur...
29 Eylül 2015 Salı 15:23
 // Arif
Çok geç kalındı. İnşallah en kısa sürede sonuca varılır. İnsanlar yurtlarından edilmezler. Vatanından kovulan siz olsaydınız nasıl hissedersiniz? Hiç düşündünüzmü? Lütfen acil çözümle, yeni yönetimi bekliyoruz....
29 Eylül 2015 15:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler