YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ile Küba'nın normalleşme sürecinin ikinci turu başladı
ABD ile Küba'nın normalleşme sürecinin ikinci turu başladı
27 Şubat 2015 23:03
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Küba’nın terörizme destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasının, ABD ile Küba arasında diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi için yapılan görüşmelerde “pazarlık konusu” olmadığını söyledi.

Obama yönetimi, 2014 yılının sonuna doğru, tarihi bir karar alarak, 50 yılı aşkın sürenin ardından Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde bir adım atmıştı. Bu kapsamda ABD ve Küba heyetleri geçtiğimiz ay Havana’da bir araya gelmişlerdi. ABD-Küba görüşmelerinin ikinci turu ise bugün ABD’nin başkenti Washington’da başladı.

Toplantılarda ABD heyetine, Dışişleri Bakanlığı Batı Hemisfer’den sorumlu Müsteşar Yardımcısı Roberta Jacobson başkanlık ederken, Küba tarafına ise ABD ile İlişkiler Direktörü Josefina Vidal başkanlık ediyor.

Bir gün sürecek toplantılarda iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi kapsamında, ülkelerin karşılıklı olarak büyükelçilik açmasının da aralarında bulunduğu birçok konunun ele alınması bekleniyor.

ABD tarafı görüşmelerin, ilerleyen dönemde açılacak büyükelçiliklerde görevlendirilecek diplomatların işleyişine odaklanmasını isterken, Kübalılar diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesinden önce ABD’nin Küba’yı terörizme destek veren ülkeler listesinden çıkarmasında ısrar ediyor.

Heyetler, toplantıların tamamlanmasının ardından bu akşam saatlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyecek.

- “İlişkilerin normalleştirilmesi terörizme destek veren ülkeler listesinden ayrı bir süreç”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf ile bakanlıkta yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Küba’nın terörizmi destekleyen ülkelerin yer aldığı listeden çıkarılma meselesinin, Havana ile Washington arasında diplomatik ilişkilerin kurulması süreciyle bağdaştırılmaması gerektiğini kaydetti.

Bu ikisinin ayrı bir süreç olduğuna vurgu yapan Kerry, Küba'nın listedeki konumunun gözden geçirildiği bilgisini verdi. Kerry, “Bu şu anda bir pazarlık konusu değil. (Gözden geçirme) Kongre himayesindeki bir dizi gereksinimler altında yapılan değerlendirme. Ayrı ele alınması gereken konu ve tek başına değerlendiriliyor. Normal sürecin tamamlanması için bekleyeceğiz. Değerlendirme gereğine uygun bir şekilde yapılacak ve bu değerlendirme tamamlanıncaya kadar listeyle ilgili olarak herhangi bir şey yapılmayacak” diye konuştu.

Küba, 1982 yılından bu yana ABD’nin terörizme sponsor ülkeler listesinde yer alıyor. ABD Başkanı Barack Obama, iki ülke ilişkilerin normalleşmesinin önemli bir adımı olarak, Dışişleri Bakanlığı'na Küba’nın bu konudaki konumuna yönelik bir gözden geçirme yapması ve 6 ay içinde rapor sunmasını istemişti.

ABD ve Küba arasındaki ilişkiler Fidel Castro'nun 1959'da ABD destekli Fulgencio Batista rejimini devirmesi sonucu yönetime gelmesiyle bozulmaya başladı. Taraflar arasında başlayan gerginlik, ABD'nin Küba'ya 1960'tan bu yana ticaret ambargosu uygulamasına neden olmuş ve iki ülke ilişkileri 1961'de kesilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler