YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ile Küba 56 yıl sonra bir devri kapadı
ABD ile Küba 56 yıl sonra bir devri kapadı
11 Nisan 2015 11:29
Geçtiğimiz yıl Aralık ayında normalleşme kararı alan ABD ve Küba arasında tarihi süreç başladı. Panama'da düzenlenen Amerika Devletleri Zirvesi'nden yansıyan fotoğraflarda, ABD Başkanı Obama ve Küba Devlet Başkanı Castro el sıkıştığı görülüyor.

Panama'da düzenlenen Amerika Devleteri Zirvesi'ne katılan iki devlet başkanı aynı masaya oturdu. İki ülke arasında son resmi görüşme 1958 yılında yapılmış, ve iki lider geçtiğimiz yıl Nelson Mandela'nın cenazesinde el sıkışmışlardı. İki liderin normalleşme kararı ise geçtiğimiz yıl Aralık ayında alınmıştı.

1-819.jpg

Dün telefonda konuşmuşlardı

ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile telefonda görüştüğü bildirildi. Beyaz Saray'dan bir yetkili, Obama ile Castro arasındaki telefon görüşmesinin çarşamba günü Obama'nın Jamaika ve Panama seyahatlerine çıkmasından önce yapıldığını söyledi.

Amerika Zirvesi'ne katılmak üzere Panama'ya giden Obama'nın burada Castro ile de bir araya gelme ihtimali bulunuyor. ABD, geçen yılın sonunda Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararını almıştı.
ABD ile Küba arasındaki gerilimin kökleri ise 1960 yılına kadar dayanıyor. 1960 yılında ABD, Küba'ya ticari ambargo uygulamış, bu sebeple Washington ve Havana ilişkileri diplomatik kesintiye uğramıştı.

2-389.jpg

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler