YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ile İran arasında nükleer gerginlik sürüyor!
ABD ile İran arasında nükleer gerginlik sürüyor!
12 Mart 2015 07:12
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile P5 artı 1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde gelecek günlerde "aradaki ayrılıkları gidermeyi" umduklarını belirterek, İran'ın bu süreçte "temel seçimler" yapmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü. İki bakan, görüşmeden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İran konusuna değinen Kerry, nükleer müzakere sürecinin uluslararası ortakları olarak, İran'ın nükleer programının, barışçıl yapısının bulunduğuna dair kesinlik ve hesap verebilirliğin olmasının kritik önem taşıdığı noktasında ortak pozisyona sahip bulunduklarını dile getirdi.

Kerry, müzakere sürecinde iki taraf arasında hala ayrılıkların bulunduğuna işaret ederek, "Gelecek günler içinde bu ayrılıkları giderebileceğimizi ümit ediyoruz. Bizim temel seçimler yaptığımız gibi, İran'ın da, dünyaya, nükleer silaha uzanacak bir yolun izlenmeyeceği ve dünyanın İran'ın kalkıştığı faaliyetlerden emin olabileceğini mümkün olan en etkili şekilde kanıtlamak için temel seçimler yapması gerçekten önemli" diye konuştu.

Bakan Kerry, Almanya'nın da bu süreçte "vazgeçilmez bir ortak" olduğunu kaydetti.

Ukrayna konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kerry, Almanya'nın Minsk anlaşmasına uzanan süreçte oynadığı rolü överken, bu süreçte hala önemli sorunların yaşandığına dikkati çekti. Kerry, "Hepimiz, her iki tarafta da ağır silahların geri çekilmesi, Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini ihlallere verdiği desteği sona erdirmesinin kritik önem taşıdığı noktasında ısrarcıyız" diye konuştu.

Barışcıl ve bütüncül bir Avrupa'nın garanti altına alınması ve Minsk anlaşmasının uygulanmasının hayati önemde olduğunu ifade eden Kerry, gerilimin yatıştırıldığı ve çatışma olasılıklarının asgariye indirildiği günü heyecanla beklediklerini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier da Washington'a gelirken, Ukrayna'nın doğusundaki kriz konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptığını aktararak, görüşmede, her iki tarafın da ateşkes ihlallerinin son bulmasını sağlaması gerektiği, böylece Minsk anlaşmasının uygulanması sürecinde bir sonraki aşamaya geçilebileceği mesajını verdiğini bildirdi.

İran'la nükleer müzakerelere ilişkin de "10 yıldır ilk kez, müzakerelerin ciddi bir yapıya sahip olduğu izlenimi içerisindeyim" diyen Alman Bakan, sağlanan gelişmenin "gözle görülür" nitelikte olduğunu söyledi.

Ancak tüm engellerin henüz giderilmediğini, dolayısıyla müzakerelerin ciddi bir havada sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Steinmeier, "İran'ı uzlaşı göstermeye hazır olduğunu ortaya koymaya ve ifade etmeye çağırıyoruz. Ne görmek istediğimiz çok açık. Görmek istediğimiz, İran'ın nükleer bomba edinmesinin imkansız kılınması" diye konuştu.

 

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler