YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ile İngiltere arasındaki petrol kavgası Irak İşgal Raporu'nda!
İngiltere’nin Irak işgali sürecini soruşturan Chilcot raporuna göre ABD ve İngiltere, Irak’taki petrolün kontrolü için kavga etti
ABD ile İngiltere arasındaki petrol kavgası Irak İşgal Raporu'nda!
09 Temmuz 2016 / 10:07 Güncelleme: 09 Temmuz 2016 / 11:10

İngiltere’nin 2003’te Irak’ın işgaline dahil olma sürecini soruşturan ve yedi yıldır beklenen Chilcot raporunun ayrıntıları, yankı uyandırmaya devam ediyor.

İngiliz Guardian Gazetesi’ne göre rapor, ABD ve İngiltere hükümetlerinin, işgal öncesinde ve Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra Irak’taki petrol rezervlerinin kontrolü üzerine sıkı pazarlıklar yürüttüğünü ortaya koydu.

İŞGALİN AMACI PETROL!

Rapora göre dönemin İngiltere Baş- bakanı Tony Blair’in dış politika baş danışmanı David Manning, dönemin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice’la 9 Aralık 2002 tarihinde yaptığı konuşmada, ‘İngiliz kuruluşların Irak’taki petrol endüstrisine ve diğer sektörlere erişiminin sağlanmasının önemli olduğunu’ vurguladı.

İşgal başlamadan 2 ay öncesindeyse İngiliz hükümet yetkilileri, İngiliz petrol devi BP’den bir ekibi makamlarında kabul ederek Irak’taki enerji sektörü üzerine beklentilerinin ne olduğu konusunda bilgi aldı.

2009 yılında ise şirketin önderliğindeki konsorsiyuma, ülkenin güneyindeki Rumaila petrol sahasında petrol çıkarma izni verilmişti. Guardian’ın görüşlerine başvurduğu BP yetkilileri ise, bu konuda yorum yapmayı reddetti.

BLAIR İLE BUSH TARTIŞTI

Raporda ayrıca, İngiltere Başbakanı Blair’in, işgal başladıktan bir süre sonra dönemin ABD Başkanı George W. Bush’la gerçekleştirdiği bir toplantıda, ABD ve İngiltere’nin Irak’ın işgalini petrol rezervlerine el koymak için gerçekleştirdiği yönündeki söylentilerin bertaraf edilmesi için Bush’u uyardığı da bildirildi. Blair bunun için, Saddam sonrası Irak’ın politik yapısını netleştirmeye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

 

HABERTÜRK

hilafete başta bizimkiler ayaklanır, ne olduğunu da bilseler keşke..
 // hursit dilaver
rasim ve salim ihvan bana bir şey bırakmamış.ancak şunu diyeceğim. savaş sonrası basra körfesi limanlarına yanaşan yüzlerce ingiliz tankeri petrol taşıdı.kimse de soramadı.tabi bu dingiller,'bizi saddamdan kurtardı 'diye (AYNEN BİR BAŞKA DEVLETTE zamanında OLDUĞU GİBİ)ingilizlere ve amerikalılara minnet duyuyordu.hala da akıllanmış değiller. iranın etkisinde sünni ve şii birbirlerini öpmeleri ingiliz taktiğidir malum. tecrübeliyiz tabi.hilafetin yıkılmasıyla başsız kalan islam bu hale düşt...
09 Temmuz 2016 Cumartesi 15:36
Milletimizin ferâset aynası tertemiz
 // Rasim DUMAN
Muhterem Salim KARASU beyefendi kardeşimin tesbitlerine aynen iştirâk ediyorum. Mamaafih, aziz milletimizin kısm-ı âzâm'ı bu çeşit tuzaklara karşı "şerbetli" olduğu için, oynanan oyunu engin ferâseti ile derhâl teşhis ediyor ve kurulan tuzaklar, o tuzakları kuranların başlarına geçiyor. Neticeyi bu şekle sokan Cenâb-ı ALLAH (C.C.)'a ne kadar hamd ve şükretsek azdır. İdârecilerimize sadâkat, itaat ve duaya devam edelim inşallah....
09 Temmuz 2016 Cumartesi 14:14
 // Salim karasu
Birinci yorumun devamı. Eve Suriye olaylarıyla rüyanın bilinmeyen uçak düşürme senaryoları arkasından rusyayı Türkiye'ye düşman etmek ve Türkiye ile rusyayı savaşa sokmak ve her iki ülkesinde gücünü bitirmek istiyorlardı ama Türkiye Cumhuriyeti bu oyuna gelmedi Türkiye Cumhuriyeti halkı bir bir ırak halkı gibi liderlerine ihanet etmedi gerçi içimizde biraz sütübozuk olanlar var ya inşallah onlarında üstesinden geliriz. Biz nede olsa Osmanlı ejdadından gelen Türkleriz....
09 Temmuz 2016 11:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler