YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD güveni yeniden tesis etmeli
ABD güveni yeniden tesis etmeli
25 Kasım 2013 16:24
Almanya İçişleri Bakanı Friedrich, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu hakkındaki dinleme iddialarına ilişkin, "ABD güveni yeniden tesis etmeli" dedi.

Almanya İçişleri Bakan Hans-Peter Friedrich , ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) hakkındaki dinleme iddialarına ilişkin ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Senatör Chris Murphy ile görüştü.

NSA'nın Almanya'da telefonları dinlediği, elektronik postaları takip ettiği iddiaları hakkında görüşmeler yapmak üzere Berlin'e gelen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Senatör Chris Murphy, İçişleri Bakanı Friedrich tarafından kabul edildi. Görüşmeye İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Klaus-Dieter Fritsche ve ABD'nin Berlin Büyükelçisi John Emerson da katıldı.

ABD istihbaratının Almanya'da yürüttüğü belirtilen ve basına yansıyan dinleme faaliyetlerinin rahatsızlık verici olduğunu, bunun ABD-Almanya ilişkilerini zora soktuğunu vurgulayan Friedrich, dostlar arasında casusluk faaliyetlerinin "kabul edilemez" olduğunu ifade etti.

"ABD güveni yeniden tesis etmeli" diyen Friedrich, ABD Kongresi'nin gelecekte benzer olayların yaşanmasını önlemek için gerekli inisiyatifi üstleneceğini umut ettiğini kaydetti.

Senatör Chris Murphy ise Almanya ve Avrupa ülkeleri ile gerginliğe yol açan NSA faaliyetlerinin ABD Kongresi gündemine taşınabileceği sinyalini verdi. Murphy, "Avrupalı müttefiklerimiz, geçtiğimiz aylar boyunca ABD istihbarat çalışmalarının niteliği ve kapsamı konusunda meşru endişelerini dile getirmişlerdir" dedi.

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Klaus-Dieter Fritsche de NSA’in dinleme faaliyetleri konusunda, Berlin'in henüz yanıt alamadığı ve yanıt beklediği bazı sorular bulunduğunu kaydetti.  

"Bana kalırsa  şu andaki spekülasyonlara güvenilir bilgilerle yanıt verilmesi ABD’nin de çıkarınadır" diyen Fritsche, iki ülke uzmanları arasında devam eden görüşmelerde ilerleme beklediklerini bildirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler