YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, İsrail'de
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, İsrail'de
04 Mart 2016 09:49
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un, "çeşitli alanlarda iş birliği imkanlarını görüşmek" üzere İsrail'e geldiği bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot'un davetlisi olarak dün geldiği belirtilen Dunford'un üst düzey askeri yetkililerle görüşeceği kaydedildi.

Ziyaretin iki ülke arasındaki askeri iş birliğini güçlendirme amacıyla gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, farklı alanlarda da iş birliği imkanlarının ele alınacağı ifade edildi. 

Dunford'un ziyaretinin, ABD'nin İsrail'e yaptığı yıllık 3 milyar dolarlık askeri yardımın artırılması yönündeki görüşmeler sürerken gelmesi ise dikkati çekti. İsrail, bu yardımın 1 milyar ila 2 milyar dolar arasında artırılmasını talep ediyor. 

Haaretz gazetesi de bu konuya dair, gelecek on yıl için 50 milyar dolarlık askeri yardımı içeren taslak bir paket üzerinde görüşmelerin devam ettiğini yazdı.

ABD'nin İsrail'e 30 milyar dolarlık askeri yardım yapmasını öngören ve 2007 yılında imzalanan yardım paketinin süresi önümüzdeki yıl doluyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler