YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Esad'ı sildi!
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Esad rejimine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kirby, rejimin Suriye'de istikrar konusunda koalisyonun bir paçası olamamayacağını belirterek, "Esad sözlerine değer verilecek biri değil" dedi.
ABD Esad'ı sildi!
16 Eylül 2015 / 01:22 Güncelleme: 16 Eylül 2015 / 02:16

Kirby’e, günlük basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, tüm ülkelere, Suriye yönetimiyle birleşerek DAEŞ'e karşı ortak mücadele etme çağrısında bulunması soruldu.

Esad rejiminin desteklenmemesi gerektiğine yönelik düşüncelerinin değişmediğini belirten Kirby, "Esad rejimi, DAEŞ’e karşı mücadele etmek şöyle dursun, Suriye’deki duruma istikrar getirilmesi çabalarında bile bir rol üstlenemez" diye konuştu.

Kirby, DAEŞ ile mücadelede 60’den fazla ülkenin yer aldığı bir koalisyonun bulunduğuna dikkati çekerek, Rusya’nın da bu noktadaki yapıcı rolünü memnuniyetle karşılayabileceklerini tekrarladı. Kirby, "Ancak bu (Rusya’nın yapıcı rolü), Esad rejiminin askeri destek almaya devam etmesi şartları altında başlayamaz" ifadesini kullandı.

"Koalisyonun parçası olamayacak şey, Beşşar Esed ve rejimidir"

Rusya’nın kendi koalisyonunu oluşturması yönünde bir kaygılarının olup olmadığına yönelik soru üzerine Kirby, Esad rejiminin kapasitesine yönelik herhangi bir desteğin ülke içindeki şiddeti artıracağına işaret ederek, "Bizim kaygımız, Esad rejimine devam eden destektir. 60’dan fazla ülkenin oluşturduğu koalisyonun DAEŞ ile mücadelede etkin olduğu bir ortamda örgüte karşı başka bir uluslararası koalisyona gerek yok. Ancak, Rusya’nın halihazırdaki koalisyonda yapıcı rolünü memnuniyetle karşılayacağımızı söyledik ama bu koalisyonun parçası olamayacak şey ise Beşşar Esad ve rejimidir" diye konuştu.

Suriye’de siyasi değişimin Esad’siz olması gerektiğine yönelik görüşlerinin değişmediğini ifade eden Kirby ayrıca, "Esad, Irak veya Suriye’de DAEŞ ile savaşan koalisyonun bir üyesi olamaz. DAEŞ ile uğraşmamızın nedeni kendisi" ifadesini kullandı.

"Sözlerine değer verilecek biri değil"

Esad’in bir Rus medya organına röportajında, DAEŞ ile birlikte mücadele edilmesi ve sonrasında siyasi çözüme ilerlenebileceğine yönelik sözlerinin sorulması üzerine Kirby, "(Esad) Sözlerine değer verilecek biri değil" dedi.

Öte yandan New York Times gazetesi, Amerikan askeri uzmanların uydu fotoğraflarını incelemesi sonucunda, Rusya’nın Suriye’de 6 adet T-90 tankı, 15 havantopu, 35 silahlı personel taşıma aracı, bin 500 civarında askeri personeli alabilecek 200 iskanı bulunduğunun görüldüğünü yazdı.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine, haberi teyit edemeyeceğini kaydetti.

Konuyu dikkatli biçimde izlediklerini belirten Cook, Esad rejimine askeri desteğin Suriye’de barışçıl bir çözüm amacına ters düştüğünü bildirdi.

 

AA

abd silmemiştirde..
 // atiker
rusya ile suriye üzerinde çıkarlar konusunda ters düştüler aralarında örtülü savaş var ondan abd esatın yerine pyd yi çoktan koydu şimdi bizle sözde ışıdı vuruyor pyd ye alan saha ve toprak sunuyor dertleri israilin ve petrolün gazın güvenliği yoksa onlar için en iyi müslüman ölü müslümandır korkarım bu işbirliği bize sonunda pahalıya patlayacak pyd ilerde peyk bir örtülü israil olacak sorunlar iyice büyüyecek bir gün kaçınılmaz büyük savaşlar kapıya dayanacak.....
16 Eylül 2015 Çarşamba 14:37
ABD Algı kabiliyeti
 // kteoman
Sizin de anlamanız birkaç seneyi alıyor. Bu kabiliyetle olmaz ancak entrikayla süper güç olunur....
16 Eylül 2015 Çarşamba 13:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler