YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD: Esad yönetiminin düşmesi halinde...
ABD: Esad yönetiminin düşmesi halinde...
28 Temmuz 2015 07:10
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby: "Suriye'de siyasal bir çözüm için elimizden geleni yapmaktayız, yeni bir girişimden ziyade, devam eden bir siyasal çözüm sözkonusu"

BD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Suriye'de siyasal bir çözüm için elimizden geleni yapmaktayız, yeni bir girişimden ziyade devam eden bir siyasal çözüm sözkonusu" dedi.

Kirby, günlük basın toplantısında, hafta sonunda Suriye başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordunun asker sıkıntısı çektiğine yönelik yayınlanan haberler üzerine yöneltilen sorulara cevap verdi.

Son gelişmeler üzerine yeni bir diplomatik girişimin olmadığını söyleyen Kirby, "Suriye'de siyasal bir çözüm için elimizden geleni yapmaktayız, yeni bir girişimden ziyade devam eden bir siyasal çözüm sözkonusu" diyerek görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

"Suriye iç savaşında son gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, hızlandırılmış bir diyalog sözkonusu mu " şeklindeki soruya karşılık Kirby, "Suriye iç savaşındaki durum sürekli değişmekte. Son zamanlardaki gelişmeler üzerine bizim görüşmelerimizin arttırılması demek, bundan önce yaptıklarımızı küçümsemek anlamına gelir" dedi.

Esad yönetiminin düşmesi halinde Suriyeli muhaliflerin ülkeyi yönetip yönetemeyeceği sorusu üzerine, Esed yönetiminin ne zamana düşeceğine dair bir yorum yapmak istemeyen Kirby, "Partnelerimizle suriyeli muhaliflerin liderlerini sürece dahil etme görüşmelerimiz devam etmektedir" şeklinde konuştu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler