YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, Esad saldırısını kınadı
ABD, Esad saldırısını kınadı
06 Haziran 2013 07:34
ABD, Suriye'de Esed rejimine bağlı güçlerin Kusayr'a düzenledikleri saldırıyı şiddetle kınadı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD'nin, Esed rejiminin Kusayr'a düzenlediği, sayısız sivilin ölümüne ve çok büyük boyutta insani acılara yol açan saldırısını en sert şekilde kınadığını" belirtti.

Carney, "Esed rejiminin, muhalefetin Kusayr'ı kontrolüne kendi başına karşı koyamadığı ve burada kendi işini onun adına yapması için Hizbullah ve İran'a bağımlı olduğu ortada" ifadesini kullandı.

Hizbullah ve İran'ın Suriye'deki savaşçılarını derhal geri çekmesi gerektiğini kaydeden Carney, açıklamasına şöyle devam etti:

"ABD, özgürlük ve haysiyet için verdikleri mücadelede sıkı biçimde Suriye halkının tarafında yer almaktadır. Cenevre Bildirisi'nin ilkelerini temel alan bir siyasi geçiş sürecine ilerleyebilmek için sahadaki dengeyi değiştirmelerinde yardımcı olmak adına ılımlı siyasi ve askeri muhalefete destek sağlamaya devam edeceğiz. Esed'in iktidarı terketmeyi reddetmesi, sadece Suriye halkının acılarının uzamasına ve kaçınılmaz sonucun ertelenmesine neden oluyor. Esed'in hükmü sona erecek ve Suriye halkı onsuz bir şekilde yeni, demokratik bir Suriye inşa edecek. Suriye halkına karşı bu çirkin suçları işleyenler, sorumlu tutulacak."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler