YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, enerji özelleştirmelerini izliyor
ABD, enerji özelleştirmelerini izliyor
24 Ocak 2008 12:11
ABD, enerji özelleştirmelerini izliyor


ABD'li yatırımcılar, Türkiye'de enerjideki özelleştirmeleri bekliyor ve elektrik özelleştirmelerinde 35 milyar dolarlık potansiyel olduğunu düşünüyor. Türk ve ABD Enerji Bakanları Güler ile Bodman da yatırımlar konusunda görüşüyor


ABD'li yatırımcılar, Türkiye'deki enerji sektöründe gerçekleştirilecek özelleştirmeleri bekliyor. Amerikalı yatırımcılar, Türkiye'de istikrarlı, önü görülebilir ve ihale sürecinin hızlı şekilde işlediği, uluslararası kurallar tarafından desteklenmiş, ihalelerin kesintiye uğramadığı, düzenleyici ve denetleyici kuralların etkin olarak işlediği bir enerji piyasası özelleştirmesi arzuladıklarını Türk yetkililere aktardılar.


ABD'DE GÖRÜŞME BAŞLADI


Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüşmelerinde gündeme gelen "enerji" konusunda, ABD'li büyük enerji şirketi yetkililerinin, Amerika'da temaslarda bulunan Türk heyetiyle de görüşmelerde bulundukları belirtiliyor. Türk yetkililerin, ABD'li yatırımcıları, Türkiye'deki yatırımları hızlandırmak için enerji sektörüne verilecek teşvikler konusunda bilgilendirdiği de ifade ediliyor. Görüşmelerde, karşılıklı sıkıntılar da ele alınıyor. Amerikan iş adamlarının, enerji güvenliğinin sağlanması açısından da, Türkiye'nin enerji piyasasını daha liberal hale getirecek ve ithal enerji kaynakları ile alternatif enerji kaynaklarını çeşitlendirecek politikalar üzerinde odaklanması gerektiğine de dikkat çekiyorlar.


ÇALIŞMALAR HIZLANMALI


ABD'de, Türk heyetiyle ABD'li enerji yetkilileri arasında ele alınacak diğer konular şöyle: Hazar bölgesi ve Avrupa'da enerji güvenliğini pekiştirecek yeni enerji projelerinin takip edilmesi. Azerbaycan'daki doğalgaz üretimini artırmak ve bu gazı Kafkaslar ve Türkiye güzergahıyla -Yunanistan ve İtalya'dan başlayıp Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya'ya uzanan- Avrupa pazarlarına ihraç etmek üzere, şirketler ve ülkelerle yapılan çalışmaların hızlandırılması. Hazar bölgesinden giderek artan petrol ihracatı çerçevesinde, Kazakistan'dan petrol ihracı, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı yoluyla yapılan ihraç ile Nabucco ve Türkiye-Yunanistan-İtalya boru hattı projelerine destek için Hazar havzası doğalgaz dolaşımı imkanları. Irak'taki doğalgaz üretiminin artırılarak, bunun Türkiye üzerinden dağıtılması. Cumhurbaşkanı Gül'ün ABD ziyaretine Enerji Bakanı Hilmi Güler de katılıyor.


35 milyar dolarlık yatırım potansiyeli


Amerikan iş adamlarının, Türkiye'deki elektrik özelleştirmeleri ve yeni yapılacak santral yatırımlarıyla ilgilendikleri ve bu alanda, 35 milyar dolarlık bir yatırım potansiyeli olduğu görüşünde oldukları belirtiliyor. ABD enerji kaynakları, bu özelleştirmenin yapılması halinde Türk tüketicisinin, yüzde 30-40 daha ucuz elektrik kullanabileceğine dikkat çekiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler