YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD: "Endişe duymuyoruz"
''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin dün yapılan operasyonlarla gözaltına alınanlarla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, "Endişe duymuyoruz" dedi...
ABD: "Endişe duymuyoruz"
23 Şubat 2010 / 08:12 Güncelleme: 23 Şubat 2010 / 08:17

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, ''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin gözaltılarla ilgili olarak, "Türkiye'deki siyasetin ve toplumun gelişimi içinde bu konular yeni değil. Spesifik bir endişemiz olduğunu düşünmüyorum. Şurası açık ki, atılan tüm adımlar Türk yasalarıyla uyumlu ve şeffaf olmalı" dedi.

Crowley, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında bir gazetecinin, "Türkiye'de darbe planladıkları iddia edilen kişilere yönelik son gözaltılar göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'deki potansiyel siyasi istikrarsızlık hakkında ve Türkiye'nin, sizin deyiminizle tarihteki en başarılı müttefiklikte oynadığı merkezi role dair bir endişeniz var mı" şeklindeki sorusunu yanıtladı.

"Tarihteki en başarılı müttefiklik, bu bir gerçek" diyen Crowley, gazetecinin aynı soruyu yinelemesi üzerine şöyle devam etti:

"Türkiye'deki siyaset ve toplumun evrimi içinde bu konular yeni değil. Spesifik bir endişemiz olduğunu düşünmüyorum. Şurası açık ki, atılan tüm adımlar Türk yasalarıyla uyumlu ve şeffaf olmalı. Ancak biliyorsunuz, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçen hafta Katar'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile çok detaylı ve başarılı bir görüşme yaptı. Orta Doğu barış süreci, Kıbrıs meselesi, Irak ve İran gibi çeşitli konularda Türkiye ile yakından çalışmayı sürdürüyoruz.''

Crowley, Katar'daki Erdoğan-Clinton görüşmesi sırasında kapının dışında yaşananlarla ilgili bir soru üzerine de ABD'nin Doha Büyükelçisi Joseph LeBaron'ın, iki önemli görüşmenin birbiriyle çakıştığını ifade ettiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Her iki görüşme de uzun sürdü. Bence bu Clinton'ın hem Erdoğan hem de Katar Emiri ile görüşmesinde ele alınan konuların öneminin bir yansımasını oluşturuyor. Bu iki görüşme de çok başarılıydı ve kapının dışında neler olduysa, bunların her iki görüşmeye de bir etkisi olmadı"

A.A.

NİÇİN AB YASALARIYLA UYUMLU OLSUN İSTEMİYOR !
 // SADIK
ABD sözcüsü niçin yeni yapaılacak anayasayı AB nin bizden istediği uyum yasalarına göre değilde,şimdiki mevcut yasalarımıza uyumlu bir yeni anayasa istiyor ?Yuvarlak etliye sütlüye dokunmayan bir geçiştirme sunuyor.Uyandırma kerizi bulandırmasın denizi toparlanmasın nasıl olsa saklı sırada türkiye var tabi yutarsak....
23 Şubat 2010 09:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler