YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD eğitim vereceği Suriyeli muhalifleri belirliyor
ABD eğitim vereceği Suriyeli muhalifleri belirliyor
27 Mart 2015 22:27
ABD, eğit-donat programı için aday sayısını 2 bin 200'e çıkardığı Suriyeli ılımlı muhaliflerin biyografisini ön incelemeye aldı.

ABD'nin, eğit-donat programı çerçevesinde belirledikleri 2 bin 200 ılımlı Suriyeli muhalifin biyografisini ön incelemeye aldığı, program tarihinin ise henüz netleşmediği bildirildi. 

 

Pentagon Sözcülerinden Elissa Smith, AA muhabirinin sorusu üzerine, diğer ülkelerle ve kurumlar arası yapılan çalışmalar sonrasında eğit-donat programına katılacak 2 bin 200 potansiyel isim belirlediklerini kaydetti.

Bu potansiyel isimlerden 400’ünün "biyografik datasının ön incelemelerine" de başladıklarını bildiren Smith, “Bunu tamamladığımız zaman, bir sonraki adım olarak onların tüm biyografik tarama sürecine geçeceğiz” dedi.

Suriyeli muhaliflerin eğitimlerine baharda başlamalarını beklediklerini dile getiren Smith, ancak kesin bir tarih veremeyeceklerini bildirdi.

Ilımlı Suriyeli muhaliflere eğitim ve ekipman sağlanması kapsamında Türkiye ile ABD arasında mutabakat imzalanmıştı. Bunun yanında Katar ve Suudi Arabistan da eğit-donat programına ev sahipliği yapmayı kabul etmişti.

Pentagon, geçen ay, eğit-donat için bin 200 civarında Suriyeli muhalifin aday olarak belirlendiğini duyurmuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler