YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD eğit-donat programında düzenleme yapmayı planlıyor
ABD eğit-donat programında düzenleme yapmayı planlıyor
09 Eylül 2015 01:25
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programı üzerinde bazı "düzenlemeler" yapmayı planladıklarını söyledi.

Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, "(Eğit-donat) Bu programın ilk safhasının umduğumuz türden bir verimle başlamadığı noktasında açık sözlü olduk. Bundan dersler aldık ve almaya da devam ediyoruz" dedi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, Suriyeli "ılımlı" muhalif güçleri DAEŞ'e karşı mücadelenin kritik bir ögesi olarak gördüğünü ve bu güçlere yönelik eğit-donat programının "doğru strateji" olduğuna hala inandığını kaydeden Cook, bununla birlikte, ABD yönetimi olarak, programda yaşanan birtakım sorunları gidermenin yollarını da değerlendirdiklerini belirtti.

"(Süreç boyunca) Program üzerinde ayarlamalar, düzenlemeler yapacağız" ifadesini kullanan Cook, bu düzenlemelerin içeriğine dair herhangi bir detay vermedi.

ABD ve koalisyon güçleri tarafından terör örgütü DAEŞ’e karşı savaşmaları için eğitilip silahlandırılan Suriyeli ılımlı muhaliflerin ilk mezun grubunun, temmuz sonunda Suriye’ye geçtikten sonra Nusra Cephesi'nin saldırısına uğradığı ve 20’den fazlasının Nusra Cephesi tarafından alıkonulduğu belirtilmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler