YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD DNA'yı açıklayacak
ABD DNA'yı açıklayacak
07 Mayıs 2011 07:32
Usame Bin Ladin'in ABD tarafından öldürülmesi Pakistan'da protesto edildi. Diğer bir gelişme ise ABD Bin Ladin'in DNA'sını açıklayacağını duyurdu...

ABD, El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyona dair soru işaretlerine hala tatmin edici cevaplar verememişken komplo terorilerini önemli ölçüde bertaraf edebilecek bir gelişme yaşandı. ABD'de internet sitelerini izleyen SITE adlı kuruluşa göre El Kaide örgütü bazı "aşırı İslami" sitelerde Bin Ladin'in öldürüldüğünü doğruladı ve intikam yemini etti. Reuters ajansının geçtiği haberde örgüt şu ifadeleri kullanıyor: "Büyük İslam alemi için tarihi bir günde... Mücahid Şeyh Ebu Abdullah, Usame Bin Muhammed Bin Ladin, Allah rahmet eylesin, (dava) yolunda öldürüldü... (Amerika ve işbirlikçilerinin) sevinçleri acıya dönüşecek ve kanları gözyaşlarına karışacak." ABD'li kurum SITE'ın söz konusu mesajın yayınlandığı sitelere ait herhangi bir ayrıntı vermemesi "Obama'nın dünyayı inandırmak için El Kaide'ye açıklama 'yaptırdığı'" şeklinde bazı yeni komplo teorilerinin ortaya atılmasına yol açtı.

ARAP HALKINA TAVSİYELER

El Kaide'ye ait olduğu belirtilen mesajda Bin Ladin'in, öldürülmeden bir hafta önce yeni bir ses kaydı doldurduğu ve Arap dünyasındaki isyan hareketlerini övdüğü de belirtildi. Operasyondan sonra Batılı bazı ünlü uzman ve yazarlar Arap isyanlarında sessiz kalan Usame'nin zaten itibarını yitirmiş olduğu yorumunu yapmışlardı. Habere göre El Kaide, Bin Ladin'in Arap halklarına tavsiyelerini içeren bu kaydını yakında yayınlayacak. Ayrıca Bin Ladin'in ölümünü bir "lanet" olarak nitelendiren El Kaide Pakistan halkını da ayaklanmaya çağırdı.

İKİNCİ 11 EYLÜL'Ü ÖNLEDİ

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama "Bin Ladin zaferinin" sarhoşluğunu yaşamaya devam ederken Pakistan'daki operasyon evinde ele geçirilen materyallerin içinden El Kaide'nin 11 Eylül saldırılarının 10. yıldönümünde ABD kentlerinde büyük saldırılar planladığına dair bilgilerin ortaya çıktığı iddia edildi. CIA yetkililerinin yaptığı açıklama Obama'nın "ikinci 11 Eylül saldırısını da engellemiş olduğu" algısını yarattı.

 

Cesedini 9 yıl dondurdular

 

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Bin Ladin'in cesedine ait fotoğrafların yayımlanmayacağını açıklaması, çok sayıda ilginç komplo teorisinin ortaya atılmasına neden oldu. Öne atılan görüşler arasında, Pakistan'ın işgal edilmesinden, bin Ladin'in propaganda amacıyla dondurularak saklanmasına kadar birçok iddia var. Obama'nın kararını açıklamasının ardından, politikacılar, gazeteler ve araştırmacılar şu teorileri öne sürdü: ABD'nin önde gelen komplo teorisyeni Alex Jones: "Bin Ladin'in cesedi yıllarca dondurulmuş olarak saklandı. Amaç onu bir propaganda aracı olarak kullanabilmekti." Jones bunu, 2002 yılında bir Beyaz Saray yetkilisinden öğrendiğini açıkladı. Fox News'ten Andrew Napolitano: Obama, 2012 başkanlık seçimlerinde desteğini artırmak için Bin Ladin'in öldürüldüğü konusunda yalan söyledi.

 

DNA'SINI AÇIKLAYACAKLAR

ABD yönetimi, fotoğrafınını yayınlamadıkları Usame Bin Ladin'in DNA'sına ait daha fazla bilgiyi kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı. ABC televizyonuna açıklama yapan ABD'li bir yetkili Usame'nin kimliğini tespit etmek için uygulanan yüz tanıma tekniğine ve öldürülenin gerçekten Bin Ladin olduğundan nasıl emin olduklarına dair bilgileri açıklayacaklarını söyledi. ABD yetkilileri öldürüldükten sonra Bin Ladin'den DNA örnekleri aldıklarını ve bunu daha önce kanserden ölen kızkardeşinden alınan DNA örnekleriyle karşılaştırararak öldürülenin yüzde 99.9 Bin Ladin olduğunu tespit ettiklerini iddia etmişti.

 

Tek kurşunla vurulduğu da yalanlandı

Beyaz Saray'ın Usame Bin Ladin operasyonuyla ilgili ilk günden bu yana yaptığı çelişkili açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Daha önce tek kurşunla öldürüldüğü söylenen Bin Ladin'in hem başından hem göğsünden iki kurşunla öldürüldüğü iddia edildi. Washington Post gazetesine açıklama yapan CIA yetkilileri El Kaide liderinin, evin 3. katındaki odasının kapısında askerler tarafından tespit edildiği, Ladin'in odasına dönerken başından ve göğsünden olmak üzere iki kez vurulduğu belirtildi. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler