YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dışişleri'nden Rusya açıklaması
ABD Dışişleri'nden Rusya açıklaması
08 Ekim 2015 01:17
ABD Dışişleri Bakanılığı Sözcüsü Kirby Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarıyla ilgili açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby,  Rusya'nın Suriye'de şu zamana kadarki hava saldırılarının yüzde 90'ından fazlasının IŞİD'le değil, Suriye için daha iyi bir gelecek arayan ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidarda kalmasını istemeyen muhaliflere yönelik olduğunu söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarının, Suriye'de uçuşa yasak bölge seçeneğini artık saf dışı bırakıp bırakmadığına yönelik soruyu yanıtladı.

IŞİD ile mücadelenin, özellikle de Suriye ve kuzey Suriye'de en iyi nasıl yapılacağına dair istişarelerin sürdüğünü belirten Kirby, şunları kaydetti:

"DAEŞ'in Suriye'nin kuzeyindeki aktivitelerine dair Türkiye'nin kaygılarını konuşmuştuk. Şu zamana kadar güvenli bölgeye yönelik herhangi bir karar alınmadı. Böyle bir bölgenin kurulması bağlamında birçok zorluklar bulunuyor. Ancak Bakan (John) Kerry'nin belirttiği gibi, DAEŞ'e karşı çabaları yoğunlaştırmanın yollarına bakıyoruz".

Kirby, "Rusya'nın eylemlerinin güvenli bölgeye yönelik görüşmeleri nasıl etkilediğine" yönelik benzer başka soru üzerine, yönetimin kendi içindeki istişarelere değinemeyeceğini ama seçenekleri incelediklerini dile getirerek, "Güvenli bölge oluşturmaya yönelik zorluklar var. Kesinlikle Türklerin böyle bir bölgeyi istemelerinin altındaki kaygıları anlıyoruz ve onlarla bu konuda görüşmelere devam edeceğiz" diye konuştu.

"Saldırıların yüzde 90'ından fazlası muhalefete"

Kirby, Rusya'nın şu zamana kadarki hava saldırılarının yüzde 90'ından fazlasının IŞİD ve diğer örgütlere yönelik olmadığına dikkati çekerek, "Bunlar çoğunlukla Suriye için daha iyi bir gelecek isteyen ve Esed'in iktidarda kalmasını kabul etmeyen muhalif gruplara yönelik. İster denizden füzelerle ister havadan bombalarla olsun onların vurulmasının sonucu aynı, Esed, Rusya'dan destek almaya devam ediyor" dedi.

Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetlerinin halihazırdaki mezhepsel çatışmaları alevlendirme potansiyeli taşıdığına işaret eden Kirby, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce de söylediğimiz gibi, eğer Rusya DAEŞ'e karşı mücadelede yapıcı bir rol oynamak isterse, biz bunu konuşmaya istekliyiz. Ancak, askeri güçlerini kullanma tercihleri ve vurdukları hedefler göz önüne alındığında, şu anda o noktada olmadığımız görülüyor. Rusya'nın hava saldırılarının mevzilerine bakıldığında, bu herkesi tek bir sonuca götürüyor ki o da Rusya'nın Esed rejimini desteklemeye çalıştığı. Bu da sadece çatışmaları uzatacak ve işleri daha da kötüye götürecektir".

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler