YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dışişleri'nden 'ihanet' açıklaması
ABD Dışişleri'nden 'ihanet' açıklaması
07 Ağustos 2015 00:30
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye ile ilgili yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toner, DAEŞ'le mücadele konusunda Türkiye ile varılan mutabakatı nasıl işletecekleri noktasında görüşmelerin sürdürüldüğünü belirterek, "Amacımız, kuzey Suriye'deki DAEŞ karşıtı güçleri desteklemek" dedi.

Toner'a, günlük basın toplantısında, ABD ile Türkiye arasında DAEŞ ile mücadelede varılan anlaşmanın "ABD'nin Suriyeli Kürtlere ihaneti anlamına geldiğine yönelik yorumlar" soruldu.

Suriyeli Kürtler, Araplar ve hatta Türkmenleri içeren DAEŞ karşıtı güçleri desteklediklerini ifade eden Toner, "Türkiye'den (kalkan uçaklarla) hava saldırıları düzenlemeye başladığımız zaman da bu gruplara hava desteği, daha hızlı ve daha iyi olacak. İhanet konusuna da gelince, bu güçlere - Kürt güçler değil, açıkça belirtiyorum PKK'dan bahsetmiyorum, onlar yabancı terör örgütü - ateş açılmaması veya taciz edilmemesi noktasında Türk hükümetine gayet açık olduk, onlar da buna katıldı" diye konuştu.

"Türkiye ile yeni anlaşmaya vardık"

ABD'nin Türkiye üzerinden hava desteğinin YPG güçlerini kapsamayacağına yönelik haberlerin sorulması üzerine de Toner, ''YPG noktasında, operasyonel detaylar hakkında konuşamam. Türkiye ile yeni anlaşmaya vardık, görüşmelerimiz sürüyor. Bu anlaşmayı nasıl işleteceğimiz noktasına hala bakıyoruz. Ama şu noktada açık olduk; amacımız, kuzey Suriye'deki DAEŞ karşıtı güçleri desteklemek'' ifadelerini kullandı.
 

AA

siyonistler
 // akif
Neden PKK geçmiyor hep Daiş çünkü onu da siz besliyorsunuz siyonistler ABD İngiltere Almanya Fransa hepsi aslında maksadı Büyük İsrail'i korumak ve kurmak oralar size mezar olacak inşallah...
07 Ağustos 2015 11:24
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler