YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dişişleri Sözcüsü: Fetullah Gülen kaçmak isterse...
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, FETÖ elebaşı Gülen'in iade süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
ABD Dişişleri Sözcüsü: Fetullah Gülen kaçmak isterse...
17 Ağustos 2016 / 02:41 Güncelleme: 17 Ağustos 2016 / 02:45

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Türkiye'nin FETÖ elebaşı için yaptığı iade talebine ilişkin soruları yanıtladı.

'HENÜZ KARAR VERİLMEDİ'

"Şu aşamada iade sürecini başlatmak için Gülen tutuklanmadığına göre hala yeterli kanıtları görmediğinizi mi söylüyorsunuz?" sorusu üzerine Toner, iade konusunda henüz bir karar verilmediğini bildirdi.

KAÇMAK İSTERSE...

Daha sonra sözcüye, "Birinin iadesini değerlendirirken o kişinin ülkeden çıkmasını engelliyor musunuz?", "Genelde terör saldırısı planlamakla suçlanan bir kişiyi yakalayıp kaçmasını engelliyorsunuz, doğru mu?" soruları yöneltildi.

Toner, konunun muhatabının ABD Adalet Bakanlığı olduğunu dile getirerek, "hakkında iade talebi yapılan kişinin ülke dışına çıkmasını önleyecek çeşitli mekanizmalar bulunduğunu" ifade etti. Bu mekanizmalarla ilgili ayrıntı vermekten kaçınan Toner, konunun Adalet Bakanlığı yetkililerine sorulmasını istedi.

Bakanlık Sözcüsü Toner, Fetullah Gülen'in pasaportunun iptal edilip edilmediği ve ona seyahat engeli getirilip getirilmediği yönündeki soruları ise yanıtlamadı.

'ANLAŞMA OLDUĞUNU KABUL EDİYORUZ'

Türkiye'nin, iade talebiyle ilgili ABD makamlarına belgeler gönderdiğini hatırlatan Toner, şöyle konuştu:

"Türk yetkililerden bize ulaşan belgeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz ve analiz ediyoruz. Kararımızı henüz vermedik. Klişeleşmiş bir cevap olsun istemiyorum, ama bunu iletiyorum sadece. Bu istisnai bir dosya. Normalde iade taleplerine ilişkin olarak bu kadar detay paylaşmayız. En azından şunu kabul ediyoruz; Türk yetkililer herkesin önünde bu konuyu dile getiriyor, biz de onlarla bir iade anlaşmamız olduğunu kabul ediyoruz."

SONUÇ
 // CEM
Türkiye yi üçüncü dünya ülkesi gibi görüyorlar.Olayın özü bu...
17 Ağustos 2016 Çarşamba 12:55
 // Rasim DUMAN
"Bu istisnai bir dosya". Bu bir "itiraf"tir iste. ABD'nin, bu islerin tam merkezinde oldugunun hem itirafi hem de ikraridir. Lakin, "yukarisi biyik, asagisi sakal"... Bir de Turk yetkililer bu mevzulari herkesin onunde konusuyorlar, ABD'li dostlarimizin ( !!! ) dikkatleri dagiliyor, dosyaya bir turlu konsantre olamiyorlar ; her taraf "kirli camasir", degil mi conicon ?! Hangisini nereye saklayacaksin ?! Biz sizi "anliyoruz", zor bir ...
17 Ağustos 2016 09:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler