YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dışişleri, bu iddiayı daha önce yalanladı
ABD Dışişleri, bu iddiayı daha önce yalanladı
ABD Dışişleri, bu iddiayı daha önce yalanladı
30 Haziran 2008 / 08:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

New Yorker, Bush'un İran rejiminin istikrarını bozacak ülke içi operasyonlara hız verdiği, terör örgütü PKK baglantılı PEJAK'ı da desteklediğini yazdı.


ABD'de çıkan New Yorker dergisi, ABD'nin, İran'a yönelik gizli operasyonlara hız verdiğini ileri sürdü.


Seymour Hersh imzasıyla New Yorker dergisinin internetten bugün yayımlanan ve derginin 7-14 Temmuz tarihli sayısında yer alacak yazıda, ABD Başkanı George W. Bush tarafından imzalanmış olan ve sadece ABD Temsilciler Meclisi ve Senato Meclisinin Cumhuriyetçi ve Demokrat partili liderleri ile istihbarat komitelerindeki üst düzey üyelerinin görme izninin bulunduğu oldukça gizli ''Başkanlık Kararı'' adlı belgeden alıntılara yer verildi.


Yazıda, ABD Kongresi üyelerinin geçen yıl, Başkan Bush'un İran yönetimini istikrarsızlaştırmaya yönelik gizli operasyonlara büyük ölçüde hız verilmesi isteğini desteklemek konusunda anlaştıkları ileri sürüldü.


Gizli belgenin içeriği hakkında bilgi sahibi olan ve ''muhalif gruplar ve bunlara para sağlanmasıyla ilgili'' bir kişiden yapılan alıntılara yer verilen yazıda, söz konusu kişinin ''Başkanlık Kararı, İran'ın nükleer çalışmalarını bir rejim değişikliğiyle önlemek konusuna odaklanmıştı'' şeklindeki sözlerine yer verildi.


Halen görevde bulunan ve eski askeri, istihbarat ve ABD Kongresi kaynaklarından alıntılar yapılan yazıda, Bush'un gizli operasyonlar için 400 milyon dolar verilmesi yönündeki isteğinin ABD Kongresi liderlerince onaylandığı kaydedilerek, ''İran'a yönelik dizi operasyonlar yapılması yeni değil. ABD Özel Operasyonlar Güçleri geçen yıldan beri Güney Irak'ta buna yönelik sınır ötesi operasyonları düzenliyorlar'' ifadeleri yer aldı. Söz konusu operasyonların, İran Devrim Muhafızlarının komando kanadı olarak bilinen El Kudüs üyelerinin ele geçirilmesi ve Irak'a getirilerek sorguya çekilmesi ve ''yüksek öneme sahip hedeflerin yakalanması veya öldürülmesini'' de içerdiğinin iddia edildiği yazıda, ancak şimdi ABD Merkezi İstihbarat Ajansı'nın (CIA) da dahil olduğu operasyonların boyutlarının ve sahasının büyük oranda genişlediğine dikkat çekildi.


ABD'nin İran'daki muhalif gruplara verdiği desteğin, İran'ın sert tedbirler almasına yol açacağı belirtilen yazıda, bunun Bush yönetimine müdahale etmek için bir neden yaratacağı ileri sürüldü.


Yazıda, ABD Kongresi'ndeki Demokrat partili liderlerden hiçbirinin söz konusu belge hakkında yorumda bulunmadığı kaydedilerek, İran'a yönelik askeri operasyona hazırlandığı yönündeki iddiaları sürekli olarak reddeden Beyaz Saray ve CIA'in de konu hakkında yorumda bulunmayı reddettiklerine dikkat çekildi.



PEJAK'I ABD DESTEKLİYOR


ABD'de yayımlanan New Yorker dergisinde çıkan, başkan George W. Bush yönetiminin İran rejiminin istikrarını bozacak ülke içi operasyonlara hız verdiği yönündeki haberinde, ABD kurumlarının ilişkide bulunduğu gruplar arasında terör örgütü PKK baglantılı Pejak da sayıldı.


Yazar Seymour Hersh'ün kaleme aldığı ve George W. Bush'un İran'daki gizli operasyonları finanse etmek için geçen yıl sonlarında Kongre'den 400 milyon dolarlık özel bir ödenek elde ettiği dile getirilen yazıda, ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) ile özel kuvvetlerin, İran'daki türlü örgütlerle ilişkide olduğu görüşü savunuldu.


Bunlar arasında Sünni Arap örgütü Cundullah, Beluciler'in örgütü ve İran'daki rejim muhalifi Halkın Mücahitleri'nin yanısıra Pejak'ın da yer aldığı iddia edildi.


Hersh, derginin internetten bugün yayımlanan 7-14 Temmuz tarihli sayısında yer alacak yazıda, ABD'nin Pejak'ı desteklediği yönündeki haberlerin, Türkiye ile ABD arasında ''sürtüşme kaynağı oluşturduğunu'' da öne sürdü.


Askeri stratejist Sam Gardiner'in verdiği bilgiye göre, son haftalarda Pejak'ın İran'da güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalarda ve düzenlediği terörist saldırılarda kaydadeğer artış oldu.


ABD Dışişleri Bakanlığı, daha önceki açıklamalarında, ABD ile Pejak arasında ilişki bulunduğu iddialarını yalanlamıştı.


Yazıda, Cundullah'in ve Beluciler'in örgütünün de el Kaide bağlantılı örgütler olduğu görüşlerine yer verildi.


New Yorker'daki makalede, ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve birçok Amerikalı komutanın, İran'a askeri saldırı düzenlenmesine karşı çıktığı da anlatıldı.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler