YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Ürdün'de
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Ürdün'de
11 Eylül 2014 03:08
Ortadoğu ziyareti kapsamında Ürdün'ün başkenti Amman'a gelen Kerry, Kral Abdullah ile görüşerek bölgesel meseleleri ele aldı.

Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kerry ve Kral Abdullah bir araya gelerek özellikle Irak ve Suriye'deki gelişmeleri ve Gazze'nin yeniden inşası konularını konuştu.

Açıklamaya göre Kerry, Ortadoğu'da barışın sağlanması, Irak ve Suriye'deki gelişmelerin de bu şekilde ele alınması gerektiğini belirterek, barışın sağlanması için ABD'nin bölgesel ve uluslararası "aşırı ve terör" gruplarına karşı savaşa verdiği desteği ifade etti.

Kral Abdullah'ın aşırı ve terörist grupların bölgenin barışını ve istikrarını tehdit ettiğini dile getirdiği yazılan açıklamada, Kral Abdullah'ın "radikalleşmeye ve terörizme karşı savaşta bölgesel ve uluslararası girişimlere desteğini" ifade ettiği kaydedildi.

Kral Abdullah'ın bölgede barışın sağlanması için Filistin meselesinin çözümünün gerekliliğine ve bunun iki devletli çözümün uygulanmasıyla sağlanabileceğine vurgu yaptığı bilgisi verilen açıklamada, Kral Abdullah'ın İsrail saldırılarından zarar gören Gazze'nin yeniden inşasına yoğunlaşmanın gerekliliğini dile getirdiği belirtildi.

Açıklamada, Kerry'nin, ABD olarak Gazze'nin yeniden inşasına ve bölgede barışın sağlanmasına destek vereceklerini ifade ettiği aktarıldı.

Irak'a yaptığı kısa süreli ziyaretin ardından Amman'a gelen Kerry, buradan Suudi Arabistan'a geçerek, "Terörle Mücadele Toplantısı"na katılacak.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler