YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kıbrıs'ta
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kıbrıs'ta
03 Aralık 2015 23:59
ABD Dışişleri Bakanı john Kerry Kıbrıs'ta çeşitli ziyaretlerde bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kıbrıs müzakerelerinde iyi bir ilerleme sağlandığını belirterek, Ada'nın uzun yıllar boyu süren bölünmüşlüğünün sona erdirilmesi konusunda her zamankinden daha umutlu olduğunu, çözümün ulaşılabilecek bir noktada olduğunu söyledi.

Kıbrıs'ta günübirlik temaslarda bulunan Kerry, liderle görüşmesinin ardından Kıbrıslı Türk ve Rum gençlerin ara bölgedeki Ledra Palas'ta basketbol antrenmanını izledi. 

Kerry burada yaptığı açıklamada, kendisinin 28 yıldan fazla Kıbrıs'taki sorunu yakından takip ettiğini belirterek, kendisinin ve ABD Başkanı Barack Obama'nın aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Kevin Nuland ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın konuyla en üst düzeyde ilgilendiğini ve Ada'ya ziyaretler gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Kendisinin her iki liderle Eylül ayında New York'ta bir araya geldiğini kaydeden Kerry, birçok kez çözüme teşvik edici telefon görüşmeleri yaptığını ifade ederek, geçtiğimiz ayların çözüm atmosferinin iyi yönde değişmeye başladığını gösterdiğini belirtti.

- "Çözüm ulaşılabilir bir noktada"

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, müzakerelerde iyi bir ilerleme sağlandığını belirterek, kendisinin Ada'nın uzun yıllar boyu süren bölünmüşlüğünün sona erdirilmesi konusunda her zamankinden daha umutlu olduğunu, çözümün ulaşılabilecek bir noktada olduğunu kaydetti.

Rum lider Nikos Anastasiadis'le hem bölgeyi tehdit eden tehlikeler konusunda işbirliği konularını, hem de barış süreciyle ilgili konuştuğunu söyleyen Kerry, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yla da çözüm süreci konusundaki görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

John Kerry, Anastasiadis ve Akıncı'nın çözüm için gösterdikleri çabadan etkilendiğini, liderlerin, çözüm yolundaki zorluklarını yaşadıklarını belirterek, bu çabaların Amerika'nın desteğini de hak ettiğini bildirdi.

- "Kıbrıs bir model haline gelebilir"

Kıbrıs'ta bulunacak bir çözümün tüm bölgeyi ayağa kaldıracağını, Ada'nın tümüne ekonomik gelişme ve kalkınmayı getireceğini, yatırım için çekim noktası haline dönüştüreceğini, Ada'nın bölgesel bir enerji ve ticaret üssü haline geleceğini kaydeden Kerry, dünyanın diğer çözümsüz kalan noktalarında bir model haline geleceğini söyledi.

Kerry, Ada etrafında hangi yöne bakılırsa bakılsın, dünyanın Akdeniz'de barış, uyum ve refah dolu bir bölgeye ne kadar ihtiyacı olduğunun görüleceğini belirterek, bu yüzden uluslararası toplumun Ada'da bir çözümü destekleme sorumluluğu olduğunu vurguladı.

- "Çözüme desteğimiz sürecek"

Kıbrıslıların bu yükü tek başına omuzlarında taşıyamayacağını, Amerika'nın her zaman Ada'da BM destekli, Kıbrıslılar tarafından yönetilen, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona ulaştıracak bir sürecini destekleyeceğini ifade etti.

Kerry, çözümün uygulanmasında gerekli tüm teknik ve maddi desteği vermeye de hazır olduklarını kaydederek, "Geçmişte iki toplumun yaşadıklarını çok iyi anlıyorum ve bunları bir kenara atmanın zorluklarını biliyorum, Kıbrıs'ta geçmişin gölgesinde ve trajik bölünmüşlüğü yaşamış her yaştan insanla görüştüm, tamam geçmişe bir saygı duymalıyız ama geçmişin mahkumu olmadan odak noktamızın gelecek olması lazım" şeklinde konuştu.

- "Çözümden en kazançlı çıkacak kesim gençler olacak"

Genç oyuncuların basketbol maçını izlediğini Türk ve Rum gençlerin birlikte potalara sayılar kaydettiklerini gördüğünü ifade eden Kerry, çözümden en kazançlı çıkacak kesimin Ada'nın gençleri olacağını, gençlerin bir gün bulunacak çözümle birlikte iş kurabileceklerini, ortak sivil toplum kuruluşları oluşturabileceklerini, hatta ülkeyi birlikte yöneteceklerini söyledi.

"İnanıyoruz ki, şu an Ada için doğru zamandır ve çözüme ulaşılabilir" diyen Kerry, "Amerika Kıbrıs ve Kıbrıs'ın insanları konusunda kararlıdır, iki lideri destekleme konusunda da kararlıdır, onlar bir anlaşma için çalışıyor ve Ada için daha iyi bir geleceğin peşinde koşuyorlar" değerlendirmesinde bulundu. 

John Kerry, daha sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Anastasiadis ile BM Misyon Şefi Lisa Buttenheim'in ikametgahındaki onuruna verilen yemekte bir araya geldi. Yemeğe, Buttenheim'in yanı sıra BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, müzakereciler Özdil Nami ile Andreas Mavroyannis ve ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty katıldı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler