YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Çin'de
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Çin'de
27 Ocak 2016 08:34
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin ve ABD'nin, Kuzey Kore ve Güney Çin Denizi sorunlarında "ilerleyici bir yol bulması gerektiğini" söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Çin'e gelen Kerry, başkent Pekin'de mevkidaşı Vang Yi le bir araya geldi. Çin Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmede taraflar, ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel meselelere ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Kerry, Washington ve Pekin'in "Beraber yol alması gereken ortak sorunları olduğunu" vurgulayarak, "Kuzey Kore'nin nükleer programı, küresel güvenliğin önünde büyük bir tehdit ve kesinlikle ABD'nin ulusal güvenliği için en önemli sorunlardan birisidir" ifadesini kullandı.

John Kerry, Çinli mevkidaşına Güney Çin Denizi meselesindeki "ilgi ve faaliyet alanlarında ortak yol alma" çağrısını yaptı.

Güneydoğu Asya ülkeleri Laos ve Kamboçya'yı ziyaretinin ardında dün gece başkent Pekin'e gelen Kerry, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Devlet Müşaviri Yang Cieçı ile de bir araya gelecek. Kerry'nin, Çin lideri tarafından kabulünde, Washington'un Kuzey Kore'nin nükleer programı ve Güney Çin Denizi meselelerine ilişkin mesajını yinelemesi bekleniyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler