YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Arap Ligi'nde
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’ye düzenlenecek olası askeri operasyona destek istemek amacıyla Paris’te bazı Arap ülkelerinin temsilcileriyle biraraya geldi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Arap Ligi'nde
09 Eylül 2013 / 07:05 Güncelleme: 09 Eylül 2013 / 14:07

Kerry, Paris’teki ABD Büyükelçiliği'nde gerçekleşen görüşmede, ülkesinin Suriye’ye yapacağı askeri operasyon konusundaki kararlılığını yinelerken Arap ülkelerinden karalı ve açık destek istedi. Toplantıya Arap Birliği’ne üye toplam 9 ülkenin dışişleri bakanı katıldı.

Kerry, görüşmeden önce Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi ile biraraya geldi

John Kerry, ABD yönetiminin, Esed rejiminin halkına karşı kimyasal silah kullandığını kanıtlayan görüntüleri, Kongre üyelerine dağıttığını söyledi. Kerry, bu görüntülerin Şam rejiminin halkına karşı kimyasal silah kullandığını açık bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Fabius: Avrupa ülkelerinin askeri katkısına ihtiyaç yok

Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "France 3" televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Fransa ve ABD'nin Suriye’ye olası müdahale için bütün Avrupa ülkelerinin askeri katkısına ihtiyacı olmadığını söyledi.

Fabius, "Onların önemli bir kısmının bu konuda yeterli kapasitesi de yok zaten. Bizim için önemli olan siyasi destek" ifadelerini kullandı.

KİK'ten müdahale çağrısı

Bu arada, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Abdullatif el-Zayani, Suriye halkının "kurtarılması" için uluslararası toplumun derhal müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Zayani, yaptığı açıklamada, "Suriye'de halkın maruz kaldığı soykırım ve vahim insan hakları ihlalleri, uluslararası toplumun derhal müdahale etmesini zorunlu kılıyor" ifadesini kullandı.

Kerry, Hague ile Suriye'yi görüşecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiliz mevkidaşı William Hague ile Suriye konusunu görüşecek ve daha sonra iki bakan ortak basın toplantısı düzenleyecek.

İngiliz Parlamentosu'nda geçen hafta yapılan oylamada, Suriye'ye olası askeri müdahaleye onay çıkmamasının, İngiltere'nin en yakın müttefiki ABD'yi "hayal kırıklığına" uğrattığı basına yansıdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, yaptığı açıklamada, ABD'nin İngiliz Parlamentosu'nun aldığı karara saygı duyduğunu, ülkesinin ABD ile özel ilişkileri bulunduğunu ve bunların başında istihbarat paylaşımının geldiğini söyledi.

İngiltere'nin, olası askeri müdahaleye katılmayacağı açıklansa da Suriye konusunda istihbarat topladığı ve bu bilgileri müttefiki ABD ile paylaştığı biliniyor. Ayrıca Şam yakınlarında geçen ay meydana gelen kimyasal silah saldırısından alınan numunelerin bir kısmı İngiltere'de inceleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Londra temasları öncesi Arap Ligi ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Paris'te görüştü ve Suriye'ye olası askeri müdahaleye ilişkin destek istedi.

Kerry'nin, İngiltere'ye üç günlük resmi ziyarette bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de bugün bir araya gelmesi bekleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler