YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD devrede:kritik ziyaretler başladı
ABD devrede:kritik ziyaretler başladı
20 Ekim 2017 10:34
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Haziran ayında patlak veren Körfez krizi için devreye girdi. Tillerson bugün Suudi Arabistan'ı ziyaret ettikten sonra Katar'a geçecek.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 5 Haziran'da başlayarak bugüne kadar çözüme kavuşturulamayan Katar krizi için Körfez turuna çıktı.

Tillerson, bugün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da önemli temaslarda bulunacak, ardından Katar'ın başkenti Doha'ya geçecek.

Tillerson'ın Körfez turunun ardından Asya ülkelerine ziyaretlerde bulunacağı belirtildi. ABD'li Bakan Riyad ve Doha'nın ardından İslamabad, Yeni Delhi ve Cenevre'ye gidecek.

Bakanlık, Tillerson'ın gerçekleştireceği ziyaretlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Tillerson'ın, Riyad'da Suudi Arabistan ve Irak'ın Koodinasyon Kurulu Toplantısının açılış törenine katılacağı belirtildi. Tillerson'ın ayrıca Riyad'da üst düzey yöneticilerle görüşerek Yemen, İran konularını ve Körfez ülkeleri arasında yaşanan "çatışmayı" ele alacağı bildirildi.

 

resized_a81ec-9d9e15ce1.jpg

Riyad ziyaretinden sonra Tillerson'ın Doha'ya geçerek üst düzey yöneticilerle bir araya geleceği kaydedildi. Tillerson'ın Doha'da ise İran ve Irak dahil olmak üzere bölgesel konuları görüşeceği ve teröre karşı ortak çalışmaları tartışacağı aktarıldı.

Tillerson'ın Ortadoğu'daki ziyaretlerinin ardından Güney Asya'ya geçeceği ve burada İslamabad ve Yeni Delhi'de üst düzey görüşmeler yapacağı daha sonra da Cenevre'ye gideceği ifade edildi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler