YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD desteğiyle bir şehir PYD'ye verildi!
ABD desteğiyle Münbiç’i kuşatan terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD, şehirde özerklik ilanına hazırlanıyor. Terör örgütü, şehrin adını da Kürtçe’de “ölümsüz gelin” anlamına gelen Mabuk olarak değiştirdi.
ABD desteğiyle bir şehir PYD'ye verildi!
11 Haziran 2016 / 08:44 Güncelleme: 11 Haziran 2016 / 08:50

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin ABD desteğiyle başlattığı Münbiç operasyonu 11'inci gününe girdi.

Set Tişrin bölgesinden başlayan operasyonda, yüzde 93 oranında Araplardan oluşan nüfusuyla Halep'in en büyük ilçesi olan Münbiç, PYD kuşatması altına girdi.

Münbiç'in çevresindeki Avun Dedat, Kersen, Manguba ve Hattaf bölgelerinin kuşatılmasıyla PYD'nin şehir merkezine uzaklığı 1,5 kilometreye kadar düştü.

ÖZERKLİK İLAN EDECEK

Münbiç operasyonu ABD'nin "Araplardan oluşan grupların yoğunluğu" yalanına rağmen, PYD'li teröristler eliyle devam ediyor.

PYD'nin üst düzey yöneticilerinden Mahmut er-Reş, ABD'li özel kuvvet timlerinin desteğiyle ilk günden beri sahada görev yapıyor.

Daha önce Ayn el-Arab'ı ele geçirip adını Kobani yapan, Tel Abyad'ın adını da Gire Spi olarak değiştiren PYD, aynı oyunu Münbiç'te de sergilemeye hazırlanıyor.

Münbiç'i kuşatma altına alan PYD, daha önce yaptığı gibi ilk olarak şehrin adını değiştirdi.

IŞİD sonrası özerklik ilanına hazırlandığını duyuran PYD, Münbiç'in adını Kürtçe'de "ölümsüz gelin" anlamına gelen Mabuk olarak değiştirdi. Ele geçirdiği bölgelerin demoğrafisi ile oynayan PYD'nin yüzde 93'ü Arap olan ilçede etnik temizliğe girişmesinden endişe ediliyor.

FEDERAL YÖNETİM TUZAĞI

Münbiç Yerel Meclisi Başkanlığı görevini yürüten Münzir Ebu Sellel şehirde yaşananları Yeni Şafak'a anlattı. PYD'nin şehirdeki oyununu gözler önüne seren Ebu Sellel, PYD'nin Ebu Emced isimli Esed yanlısı bir kişiyi başkan ilan ettiğini ifade etti.

Örgütün, Münbiç Halk Meclisi kurduğunu ve ilçeyi ele geçirmeden federal yönetim oluşturacaklarını anlatan Ebu Sellel, "Tel Abyad örneği tekerrür edecek ve halkımızın evleri ellerinden alınarak, bölge sözde Kürdistan projesine dahil edilecek" diye konuştu.

Ebu Sellel, PYD'nin hedeflerine ulaşmak için federal yönetim ilanına dönük hazırlıklarını bildiklerini vurguladı. Yüzde 3 oranında Kürt'ün yaşadığı Münbiç merkez ve çevresindeki Arapların zorla göç ettirileceğini ifade eden Ebu Sellel, "Arapların zorla göç ettirilmesi sonrası Tel Abyad ve Haseke'de olduğu gibi bölgeye Kürt nüfusu yerleştirilecek" ifadelerini kullandı.

70 BİN SİVİL KAÇTI

Ebu Sellel, ilçede halen 150 bin sivilin yaşadığını, 70 bine yakın insanın son çatışmalardan dolayı bölgeyi terk ettiğini söyledi.

İnsanların Azez yönüne kaçmak istediğini anlatan Ebu Sellel, "İnsanlar tehlikelerden dolayı el-Bab'a sığınmak zorunda kalıyor. Önümüzdeki günlerde daha önemli göç hareketliliği yaşanacak" dedi.

IŞİD KÖYLERDEN ÇEKİLDİ

Öte yandan Kuzey Halep'te muhaliflere karşı korkunç bir vahşet örneği sergileyen IŞİD'in PYD'ye karşı savaşmaması ise dikkat çekti.

IŞİD, son 3 günde 46 köyden direnmeden çekildi. Bu durumun dikkate değer olduğunu vurgulayan Münzir Ebu Sellel, "PYD'yi bir gövde olarak düşünürsek, onun Suriye'deki ayaklarının IŞİD terör örgütü olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

 

YENİ ŞAFAK

sonunda olacağı buydu. kaç kere yazdık.
 // hursit dilaver
suriyede ne işimiz var. bize ne, diyenler kına yaksın. işte güneyde sınır çiziliyor.hadi bunu iran,ırak ve suriye nusayri ve şiilerine yakın olanlar der de,ya öteki aidiyetlerinden bihaber kısım ne için diyor bunu.ne oldu ŞAMIMA DOKUNMA diye pankart açıp esedin yanına canlı kalkan olmaya gidenler..hep söyledim ama yarın GEÇ OLACAK.. BİR SAVAŞTA İTLAF EDİLECEK HAİNLER LİSTESİ hala çıkmadı.pişman olursunuz. ben vebal altına girmemek için yazıyorum bunu. aklınızı başınıza alın ey büyükler....
11 Haziran 2016 Cumartesi 16:45
 // Akıl
Tarih tekerrürden ibaretttir. Tekerrür olandan ibret alınmalıdır. Irağın kuzeyinden nasıl topraklarımıza tehdit oluştuysa suriye kuzeyinin de ileri yıllarda topraklarımıza tehdit oluşturmaması gerekir. Topraklarımıza hayinlik eden pkk, paralel ve diğer tüm teröristlerin casuslukları ve terör hareketleri yabancıların eli ve koludur ve bunlar kırılmalıdır veya kesilmelidir....
11 Haziran 2016 09:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler