YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD de Rusya'ya resti çekti
ABD, Avrupa'ya füze kalkanı projesinde değişiklik yapmayı reddetti.
ABD de Rusya'ya resti çekti
23 Kasım 2011 / 21:19 Güncelleme: 23 Kasım 2011 / 21:30

ABD, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in açık uyarısındandan sonra, Avrupa'ya NATO füze kalkanı yerleştirilmesinde her türlü değişikliği reddetti ve bu sistemin Rusya'yı hedeflediğini yalanladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu sözcüsü Tommy Vietor, ''Müttefiklerimize karşı İran'dan gelen ve giderek daha büyüyen tehdide yanıt olarak caydırıcılığı hedefleyen Avrupa'da anti-füze savunma projemiz konusunda, ABD, Rusya ile her zaman açık ve şeffaf bir yol izledi. Birçok iletişim kanalından, Rus yetkililere, Avrupa'ya konuşlandırılması öngörülen anti-füze sistemlerinin Rusya'nın stratejik caydırıcılığını tehdit etmediğini ve tehdit edemeyeceğini ifade ettik'' dedi.

Anti-füze savunma sistemi konusunda Rusya ile işbirliğinin ABD'nin, Avrupa'daki müttefiklerinin ve Rusya'nın güvenliğini iyileştirebileceğine inanmayı sürdürdüklerini ve olası işbirliğinin parametrelerini belirlemek için Rusya ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Vietor, ''Buna karşın, bu işbirliği çerçevesinde füze konuşlandırma projelerimizde hiçbir şekilde değişiklik ve sınırlama yapmayacağız'' diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby de füze kalkanı sisteminin Rusya'yı hedeflemediğini açıkladı. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler