YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD darbe mesajını neden 3 saat sonra iletti?
15 Temmuz gecesi Türk hükümeti bunun bir darbe girişimi olduğuna dikkat çekerek ABD'den seçilmiş hükümete desteğini açıklamasını talep etti. Washington'dan beklenen açıklama, darbenin başarısızlığa uğrayacağı belli olmaya başlayınca gelebildi.
ABD darbe mesajını neden 3 saat sonra iletti?
08 Ağustos 2016 / 14:57 Güncelleme: 08 Ağustos 2016 / 15:11

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesindeki darbe girişimine ilişkin olarak ortaya çıkan uluslararası detaylar dikkatleri çekiyor. Bu kapsamda ABD'nin 15 Temmuz gecesi 'atmadığı' bürokratik adımlar ise tepkilere neden oluyor.

Al Jazeera'nın derlediği bilgilere göre; ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece, saat 23.15 sıralarında Türk Dışişleri'nden bir telefon aldığını, bir diplomatın kendisini arayarak ABD yönetiminin desteğini beklediğini Washington'a iletmesini istediğini söyledi:

"Ben darbe girişimini Ankara'da rezidansta jetler alçak uçuş yapmaya başladığında öğrendim. Yaklaşık 22.00 sularıydı. Türk hükümetinden bunun bir yasadışı darbe girişimi olduğuna dair aldığım telefonun hemen ardından, gittik dar bir ekiple beraber saat 23.30 sularında büyükelçiliğe geçtik. Arayan Türk Dışişleri Bakanlığından birisiydi ve saat 23.15 civarıydı.

Arayan kişi bu bilgiyi Washington'a iletmemi istedi ve Türk hükümetinin ABD'nin desteğini beklediğini bildirdi. Ben de bunu derhâl yaptım."

Ankara'nın beklediği ve Bass'in söylediğine göre derhâl Washington'a iletilen destek talebi kolay gelmedi.

Türkiye saatiyle saat 23.57'de, yani Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan Büyükelçi Bass'ın aranmasından 40 dakika sonra Moskova'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Türkiye'de barış, istikrar ve devamlılık olmasını umuyorum" dedi. Bu açıklamada ne demokrasi vurgusu, ne de seçilmiş hükümete destek vardı.

O saatlerde darbenin akıbeti belirsizdi. Marmaris'te tatilde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın durumu da netlik kazanmış değildi. Bundan 20 dakika sonra Türkiye saatiyle 00.17'de Beyaz Saray'ın Twitter hesabından yeni bir açıklama yapıldı.

Türkiye'nin destek açıklaması talebinin üzerinden iki saat geçmişti. O saatte yapılan duyuruda 'ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'de gelişen olaylardan haberdar edildiği, kendisinin 'düzenli aralıklarla bilgilendirildiği' duyuruluyordu. Bu duyuruda da darbeye yönelik bir itiraz, demokratik kurumlara destek yoktu.

Darbeciler saldırılarını sürdürüyor, jetler Ankara ve İstanbul'da yüksek hızla alçaktan uçup korku salmaya devam ediyordu. İstanbul'da köprü üzerinde insanların üzerine ateş açılıyordu.

Amerikan yönetimine Türk hükümetinden 'destek çağrısı' gelmiş, bunun üzerinden iki saatten fazla zaman geçmişti. Dahası Amerikan yönetimi adına açıklamalar da yapılıyor fakat Türkiye'nin beklediği açıklama bir türlü gelmiyordu.

DURUM NETLEŞİYOR

Saat 01.30 olduğunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem hayatta olduğu hem de darbecilerin elinde olmadığı ortaya çıkmıştı. Dahası Cumhurbaşkanı CNN Türk ekranlarından halkı sokaklara çağırmış, insanlar da sokaklara meydanlara akmaya başlamıştı. Halk darbeye direniyor, dahası darbeyi bastırıyordu.

Polis ve ordu içinden meşru hükümete bağlı birlikler de kritik noktalarda halkla birlikte darbecilerle çatışıyordu. Saat 02.00'ye doğru darbenin başarısız olacağı artık anlaşılıyordu. Ankara'nın Amerika'dan beklediği içerikte ilk açıklama bu aşamadan sonra geldi.

Türkiye saatiyle 02.05'te Beyaz Saray ve ABD Dışişleri'nden eş zamanlı bir açıklama geldi. Amerika ' tüm tarafları' seçilmiş hükümeti desteklemeye çağırıyordu.

Bu açıklamada Başkan Obama ve Dışişleri Bakanı Kerry'nin Türkiye'deki durum hakkında konuştuğu bilgisi verildikten sonra şöyle deniyordu:

"Görüşmede, Türkiye'de tüm tarafların seçilmiş hükümeti desteklemesi gerektiği ifade edilmiştir"

BEKLENEN AÇIKLAMA 3 SAAT SONRA GELDİ

Ankara'nın, ABD'den saat 23.15'teki 'darbe oluyor, sizden seçilmiş hükümete destek açıklaması bekliyoruz' çağrısına kuvvetli olmasa da olumlu bir cevap ancak 2 saat 50 dakika sonra gelmişti.

Amerika'da gündüz olmasına, Beyaz Saray'ın ve Dışişleri'nin olup biteni dakika dakika takip etmesine rağmen Washington yönetimi, bu açıklamayı neredeyse üç saat boyunca yapmamıştı. Amerika beklemişti.

02.20'de ABD Dışişleri Bakanlığı, John Kerry'nin mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Açıklamadaki ifadeler şunlardı:

"Kerry, Çavuşoğlu'nu arayarak Türkiye'nin demokratik yollardan seçilmiş sivil hükümetine ve demokratik kurumlarına tam destek verdiklerini söyledi."

OBAMA'NIN 'SARSILMAZ' DESTEĞİ ERTESİ GÜN GELDİ

Darbe gecesinin ertesi günü 16 Temmuz'da ABD Başkanı Obama, Türkiye'deki gelişmeleri görüşmek üzere Ulusal Güvenlik ekibini topladı.

Bu toplantıdan sonra Beyaz Saray'dan da doğrudan Türk hükümetine bu kez kuvvvetli ifadelerle destek belirten bir açıklama geldi.

19.31'de yapılan açıklamada ABD Başkanı Obama, ülkesinin Türkiye'deki demokratik yollarla seçilmiş, sivil hükümete 'sarsılmaz desteğini ' vurguladı. Kanunların üstünlüğünün gerekliliğine vurgu yapan Obama, Türkiye ile teröre karşı ortak çabalar da dâhil olmak üzere pek çok konuda işbirliğine devam etmeleri gerektiğini belirtti.

t1-013.jpg

 // Erol şenol
Susmak değilde biz ona şok desek daha uygun olur. Taşeronları bu işi beceremediler. Yoksa elleri oğuşturup bekliyolardı. Hertürlü hesabı yaptılar ama ALLAH ın hesabını düşünemediler. Ben onbeş temmuzun amerika için bi.milat olacağını düşünüyorum o kadar çok pislik yaptılarki artık gayretullah a dokunduğunu düşünüyorum. Öyle olmasınıda istiyorum...
08 Ağustos 2016 15:46
 // Rasim DUMAN
Yorum yapmaya bile degmez, ABD'nin o cocuklari basarisiz olunca, ABD Yoneticileri de "transparan" kiyafetler ile, hemen "strepteas"e basladilar. Yani, "en basarili olduklari seyi". Mamaafih, onlarin bu igrenc kiyafetleri de, "kivirmalari" da TURKİYE'de "seyirci" bulamiyor. Hadi baska kapiya, cisiyeti mechul Coniconlar !!!...
08 Ağustos 2016 15:19
 // Hakan
Bu serefsizlerden her tur alcaklik beklenir. Batiyla muttefik olmanin bedelini cok agir odedi bu millet. Artik bir daha uyumamak uzere uyandik. Allah yar ve yardimcimiz olsun....
08 Ağustos 2016 15:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler