YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, daha fazla asker çekecek
ABD, daha fazla asker çekecek
30 Eylül 2009 08:39
Amerika'nın, Ekim ayı sonuna kadar Irak'tan planlanandan daha fazla asker çekeceği bildirildi

ABD'nin, yaklaşık 6 yıldır işgal altında tuttuğu Irak'tan gelecek ayın sonuna kadar çekeceği asker sayısının planlanandan
daha fazla olacağı bildirildi.
        

Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanı General Ray Odierno'nun ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesine bugün sunması beklenen raporunda, gelecek ay Irak'taki Amerikan askeri sayısının yaklaşık 120 bin olacağını belirterek, bunun mevcut asker sayısından 4 bin daha az olduğunu kaydettiği ifade edildi.
        

Odierno'nun 8 sayfalık raporunda, Irak'taki Amerikan askerlerine yönelik saldırıların son iki yılda büyük oranda azaldığı da vurgulandı. Raporda, Ağustos 2007'de 4 bin civarında olan saldırı sayısının geçen ay
 600'e kadar düştüğü belirtildi.
        

Irak'ta El Kaide militanları ve yabancı militanların öncekinden daha az olduğu da ifade edilen raporda, Amerikan askerinin Eylül 2010'a kadar çatışmalara katılmasına son vermesi, 2011 sonunda da ülkeden tamamen ayrılmasıyla ilgili süreçte bazı sorunların çıkacağı öngörüsü de yer aldı.
        

Raporunda, Irak için en karanlık günlerin geride kaldığını ifade eden Odierno, Irak halkının aşırıcılığı reddettiğini, 2006-2007 yıllarındaki mezhep çatışmalarının yeniden çıkacağına dair işaretler görmediklerini kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler