YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, DAEŞ'le mücadeleyi artırma hazırlığında
ABD, DAEŞ'le mücadeleyi artırma hazırlığında
12 Aralık 2015 23:43
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, DAEŞ'e karşı daha etkili mücadele edebilmek amacıyla dünyanın farklı bölgelerindeki askeri üslerini, birbiriyle ilişkili anti-terör üsleri olarak kullanmak için hazırlık yapıyor.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisinin AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre bu durum, Paris veya San Bernardino saldırıları sonrasındaki durumla ilişkili olarak gündeme gelmiş konjonktürel bir adım değil.

Ancak, pazartesi günü ulusal güvenlikle ilgili meseleleri ve DAEŞ'le mücadeledeki son durumu tartışmak üzere ABD Başkanı Barack Obama'nın Pentagon'a yapacağı ziyaret öncesinde genel hatları ortaya çıkan plan, zamanlaması bakımından dikkat çekiyor. Özel törenler ve etkinlikler dışında başkanların Pentagon'u pek ziyaret etmiyor olması, Obama'nın pazartesi günkü ziyaretine medya tarafından özel bir anlam yüklenmesine sebep oldu.

Pentagon'un muhtemel planıyla ilgili New York Times'ın (adı açıklanmayan bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı) perşembe günkü haberinde, Batı ve Kuzey Afrika ile Güneydoğu Asya'daki birçok militanın, DAEŞ'e biat etmesi üzerine Pentagon'un, Obama'ya, bu bölgelerde anti-terör üssü görevi görecek merkezler oluşturmak şeklinde bir plan hazırladığı iddia edildi.

Habere göre planda belirtilen anti terör üsleri, 500 ila 5 bin arasında Amerikan askerini barındırabilecek. Özellikle DAEŞ'e karşı istihbarat toplama ve gerektiğinde operasyonlar yapma amaçlarına hizmet etmesinin planlandığı iddia edilen anti-terör üslerinin, Afrika, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu'daki Amerikan üslerinin plan çerçevesinde birbiriyle ilişkilendirilmesi yoluyla oluşturulabileceği kaydedildi.

AA'ya konuşan Pentagon yetkilisi ise, New York Times'ın bu iddialarını doğrulamayı reddetti ve gerçekleştirilecek olsa bile bu planın, sadece bölgedeki mevcut Amerikan üslerini kapsayacak şekilde uygulanabileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü Washington'ı ziyaret eden Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrikar ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD yönetiminin bu plan üzerinde aylardır çalışmakta olduğunu belirtti.

DAEŞ'in bir yandan Irak ve Suriye'de yok edilirken başka bölgelerde yeniden türediğini kaydeden Carter, "DAEŞ, daha önce var olan birtakım gruplar için kendilerini yeniden sahneye çıkaracak bir marka haline geldi. Bir diğer deyişle DAEŞ, artık dünya çapında bir fenomen oldu" ifadelerini kullandı.

DAEŞ'in Güneydoğu Asya'da giderek artan bir tehdit haline geldiğini de dile getiren Carter, "Bu bir gerçek. Amerikan anti-terör ağlarını birbirine bağlama ve böylece teröre karşı daha etkili mücadele etme fikrinin arkasındaki bu durumu görmemiz gerek" dedi.

Önceki ay ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nde DAEŞ'e karşı yürütülen savaşla ilgili verdiği ifadede Carter, Pentagon'da DAEŞ'le mücadele bağlamında birçok çalışmanın yapıldığını, bazılarının ise hazılık aşamasında olduğunu ifade etmişti.

Buna karşın Carter, cuma günü gazetecilere yaptığı değerlendirmede ise, Başkan Obama'nın pazartesi günü Pentagon'a yapacağı ziyarete "DAEŞ'e karşı mücadele stratejisinde büyük bir değişiklik" anlamı yüklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Carter'a göre Obama, ziyaretinde, DAEŞ'le mücadelede ne aşamada olunduğunu ordunun üst düzey komutanlarından ve kendi ulusal güvenlik takımından dinleyecek.

Obama, Pentagon'u en son geçtiğimiz temmuz ayında ziyaret etmişti. O günkü ziyarette Pentagon tarafından Obama'ya, özel kuvvetlerin sahaya gönderilmesi ve Suriye'de güvenilir bazı grupların silahlandırılması gibi DAEŞ'le mücadele kapsamında (eğit-donat'tan daha etkili olabileceği öngörülen) birtakım tavsiyelerin yapıldığı belirtilmişti. 

Geçtiğimiz ay ABD Savunma Bakanlığı, ABD özel kuvvetlerinin Irak ve Suriye'de spesifik birtakım görevlerde yer alacaklarını açıklamıştı. Pentagon yetkililerine göre bu ve benzeri adımlar, Obama'nın ziyaretinde görüşülerek karara bağlanmış konular arasında yer alıyor.

Bu bakımdan Obama'nın ziyareti öncesinde medyada "DAEŞ'e karşı strateji değişikliği" ihtimali gündeme getirildi. Bu ihtimallerin ne ölçüde gerçek olup olmayacağını önümüzdeki günler gösterecek.

Buna ilaveten Carter, perşembe günü Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrikar, cuma günü de İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon'ı Washington'da ağırladı. Pentagon yetkilisi, bu tür ziyaretlerin rutin diplomatik ilişkilerin doğal bir parçası olduğunu belirtti.

Ancak yine de özel etkinlikler dışında başkanların Pentagon'u ziyaret etmesinin pek rutin olmadığı ABD'de son günlerde artan diplomasi trafiği, "DAEŞ'e karşı yeni bir strateji mi " sorusunu akıllara getirebiliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler