YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, Büyükelçiliğini kapattı
ABD, Tayland'ın başkenti Bangkok'taki büyükelçiliğini kapadı.
ABD, Büyükelçiliğini kapattı
13 Mayıs 2010 / 20:59 Güncelleme: 13 Mayıs 2010 / 21:06

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley bugün ABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, Bangkok'taki hükümet karşıtı ''Kırmızı Gömlekliler'' adlı protestocularla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalardan son derece endişe duyduklarını ve durumu yakından izlediklerini belirtti.

Crowley, büyükelçiliğin şiddet olaylarının meydana gelen bölgelere yakın olduğundan halka kapatıldığını da sözlerine ekledi.

Tayland ordusu, güvenlik güçleri ile protestocuların arasındaki tansiyonun bugün artığı Bangkok'ta, ''Kırmızı Gömleklilerin'' siperlendiği mahaleleri abluka altına alma tehdidinde bulundu.


-ÖLEN GÖSTERİCİ-


Tayland polis sözcüsü general Prawut Thavornsiri bugün Bangkok'ta yaptığı açıklamada, Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva'yı istifaya çağıran ''Kırmızı Gömlekliler'' ile güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalar sırasında, kırmızı tişört giymiş bir adamın kafasından vurulduğunu ve öldüğünü açıkladı.

Çatışmalarda başka bir protestocunun da yaralandığını belirten Thavornsiri, ölen kişinin kimliği belirlendiğini söyledi.

Bir hemşire önceden yaptığı açıklamada, ''Kırmızı Gömleklilerin'' lideri General Hattiya Savasdipol'ün (58) vurulduğunu ve durumunun ağır olduğunu belirtmişti.

Tayland'da Mart ayının ortalarından beri devam eden siyasi kriz yüzünden 29 kişi öldü, bin civarında kişi yaralandı. AA

(AFP-ENV-TLN)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler