YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Büyükelçiliği'nden skandal bildiri
Ermeni iddialarına destek veren ABD'nin Türkiye büyükelçiliği büyük bir skandala imza attı. 1915 olaylarıyla ilgili yayınladığı bildiride "soykırım" ifadesini kullandı.
ABD Büyükelçiliği'nden skandal bildiri
26 Nisan 2016 / 10:00 Güncelleme: 26 Nisan 2016 / 10:59

1915 olaylarıyla ilgili Türkiye Büyükelçiliği'ne ait internet sitesi üzerinden açıklama yayınlayan ABD'nin, 'soykırım' ifadesini kullanması büyük tepki topladı. Elçilik, skandal ifadeyi silerek açıklamayı düzeltti.

Ermenilerin 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan kapsamında konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Ermenice “Büyük Felaket" anlamına gelen “Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı. Güneş'te yer alan habere göre, Obama'nın açıklamasına benzer bir açıklama da ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'ne ait internet sitesinde yayınlandı. Ancak açıklamada 'soykırım' ifadesinin kullanılması büyük tepki topladı.

Skandal ifade, bir de elçiliğin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Gelen tepkiler üzerine geri adım atan ABD Büyükelçiliği, sosyal medyadaki paylaşımı sildi. İnternet sitesi üzerinden yayınlanan açıklamadaki 'soykırım' ifadesini ise kaldırdı. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Washington-Ankara hattında krize neden olabilecek skandal ifadeyle ilgili Büyükelçilik'in nasıl bir savunma yapacağı merak konusu oldu.

1-20160426105700.jpg

 // vatandaş
Defol git....
26 Nisan 2016 18:07
 // Ömer
sn. adil ülkeyi idare edenler sessiz kaldıkça geçmişleri barbarlık ve yağmacılılak dolu yahudi uşaklığında sinir tanımayan stratejik ortağımız! amerikanlılardan bu tür küstahça söylemleri daha çok duyacak şahit olacağız. ülkede anamuhalefettekii zat ve birilerince kullanıldıkça......
26 Nisan 2016 13:36
...
 // Yahya RAMİ
Uzun süredir üstü örtülü bir şekilde Türkiye ile savaşta olan ABD artık yavaş yavaş bunu açık etmekte bir sakınca görmemeye başladı! Kamuoyunda da bu durumu bilmeyen kalmadı gibi! Bu bildirideki "skandal ifadelerin" bir yanlışlık ya da dil sürçmesi sonucu olmadığı da çok açık! O halde biz de tepkimizi ortaya koyarak bu adamı "istenmeyen kişi" ilan edip sınır dışı edelim! Hem de derhal!...
26 Nisan 2016 Salı 13:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler