YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD bu Türk'ü konuşuyor
Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyesi ve ‘giyilebilir kalp pili’nin mucidi Dr. Canan Dağdeviren, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden profesörlük teklifi aldı. Görev Ocak 2017’de başlayacak
ABD bu Türk'ü konuşuyor
18 Nisan 2016 / 07:36 Güncelleme: 18 Nisan 2016 / 11:48

Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren’e, dünyanın en önemli bilim merkezlerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (Massachusetts Institute of Technology-MIT) profesörlük teklifi geldi.

Müracaat etmemesine rağmen yapılan teklifi kabul eden Dr. Dağdeviren, gelecek yıl ocak ayında bu unvanla göreve başlayacağını ifade etti.

Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk bilim insanı olan Dr. Dağdeviren, MIT Technology Review Dergisi’nin geçen yıl derlediği “35 Yaş Altı 35 Yenilikçi” ile Forbes Dergisi’nin “30 Yaşından Küçük 30 Bilim İnsanı” listelerinde de yer almıştı.

DEDESİNİN ÖLÜMÜNDEN ETKİLENDİ, SÖZ VERDİ

Dedesini 28 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle vefat ettiği için hiç görmediğini aktaran Dr. Canan Dağdeviren, onun öldüğü yaşa gelinceye kadar kalp hastaları için bir şeyler yapmaya söz verdiğini ve giyilebilir kalp pilini icat ettiğini anlattı.

Tasarım aşamasında ABD’de ismini telaffuz edemedikleri için “Çılgın Türk Kızı” anlamına gelen “Crazy Turkish Lady” lakabıyla anıldığını söyleyen Dağdeviren, şöyle konuştu:

“Şimdi ‘Mevlânâ’ demeye başladılar. Benim için çok büyük gurur. Pazar günleri 2 saat az uyuyorum ve bana ulaşan öğrencilere gönüllü mentörlük yapıyorum. Bir havuz oluşturmaya çalışıyorum. Bu nedenle bana ‘Mevlânâ’ unvanını taktılar.”

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler