YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD bize doğru istihbarat verecek mi
ABD bize doğru istihbarat verecek mi
ABD bize doğru istihbarat verecek mi
08 Kasım 2007 / 10:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Erdoğan-Bush görüşmesinde kararlaştırılan teröre karşı istihbarat paylaşımının nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı. ABD Genelkurmay Başkanlığı, ABD'nin Türkiye'den de sorumlu Avrupa Komutanlığı EUCOM ile Türk muhatapları arasında kurulacak teknik bağlantıyla, doğru ve zamanlı istihbaratın Türk tarafına verileceğini duyurdu.


Erdoğan ve Bush'un, ABD'deki görüşmelerinin ardından, iki liderin kararlaştırdığı terörle mücadelede ABD'nin Türkiye'ye vereceği istihbarat desteğinin nasıl sağlanacağı merak ediliyordu. ABD Genelkurmay Başkanlığı harekat direktörü Korgeneral Carter Ham, Pentagon'da düzenlenen brifingde, "Askeri açıdan bakıldığında, sürmekte olan diplomatik çabaya bizim en değerli katkımızın, istihbarat sağlanması olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede, EUCOM temsilcileriyle Türk muhatapları, zamanlı ve doğru istihbaratın iletimi konusunda birlikte çalışıyor." dedi.


ABD'li komutan, EUCOM ile Türk muhatapları arasındaki teknik bağlantı üzerinden, istihbaratın Türkiye ile paylaşılacağını söyledi. Amerikalı Korgeneral Ham, bu sürece ABD'nin Irak'tan sorumlu Merkez Komutanlığının da dahil olduğunu açıkladı. Türk ve Amerikalı komutanlar, belirlenecek aralıklarla da temaslarda bulunacak.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler