YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD bayrağı 54 yıl sonra Küba’da
ABD bayrağı 54 yıl sonra Küba’da
15 Ağustos 2015 07:36
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Küba’daki ABD Büyükelçiliği binasının açılış töreninde Amerikan bayrağını göndere çekti.

Kerry, Küba’da yaptığı açıklamada “Kübalıların kendi liderlerini özgürce seçebilecekleri, görüşlerini açıklayabilecekleri gerçek bir demokrasiye ihtiyacı var” ifadesini kullandı. ABD bayrağı 54 yıl sonra Küba’da göndere çekilirken, Kerry 60 yıl sonra ülkeyi ziyaret eden ilk Amerikalı dışişleri bakanı oldu. Kerry’nin Küba ziyareti, Aralık ayında iki ülkenin ilişkilerinin normalleşmesine yönelik alınan kararın ardından büyük önem taşıyor. Küba televizyonları Kerry’nin ülkeye varış anını ekrandaki çizgi filmi kesip canlı yayınla izleyicilerine ulaştırdı.

Küba devrimi lideri Fidel Castro ise, ABD’nin 1960 yılından beri uyguladığı ekonomik ambargo nedeniyle Küba’ya milyonlarca dolar borcu olduğunu söyledi. 89’uncu doğum günü dolayısıyla “Granma” gazetesi için bir makale kaleme alan Castro, ABD’nin Küba Devrimi’nde el konulan mülk için tazminat talep etmesine karşılık ABD’nin de Küba’ya borçlu olduğunu söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler