YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Başkanı Obama'dan Hiroşima ziyareti
ABD Başkanı Obama'dan Hiroşima ziyareti
27 Mayıs 2016 12:40
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama bugün, ülkesinin 140 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan İkinci Dünya savaşı sırasında atom bombası attığı Hiroşima'yı ziyaret etti.

Obama, görevdeyken Hiroşima'yı ziyaret eden ilk ABD başkanı. Görev süresi Ocak ayında dolacak olan Obama, Hiroşima ziyaretinde atom bombası için özür dilemeyeceğini, ancak hayatını kaybedenleri 'onurlandıracağını' söyledi Obama atom bombasıyla hayatını kaybedenler adına yapılan anıt mezara çelenk bırakacak ve saldırıdan kurtulmayı başarmış kişilerle görüşecek.

Japon basınına konuşan Obama, "Bu ziyaret eski düşmanların bile güçlü müttefiklere dönüşebileceğinin bir göstergesi" dedi.

HİROŞİMA'DA 140 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRMÜŞLERDİ

Daha önce de eski ABD başkanlarından Jimmy Carter da Hiroşima'ya gitmişti, ancak Carter bu ziyareti görevden ayrıldıktan sonra yaptı. 6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya atılan atom bombası 140 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. İki gün sonra Nagasaki'ye atılan ikinci atom bombasıyla da 74 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombalar, Japonya'nın teslim olmasında ve İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinde rol oynamıştı. Obama'nın basın müşaviri tarafından Mayıs ayı başında yapılan açıklamada, ABD Başkanı'nın "tarihi bir ziyaret için Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile birlikte Hiroşima'ya gideceği" belirtilmişti.

G7 ZİRVESİNE KATILDI

Obama'nın basın müşaviri Ben Rhodes, bu ziyaretin geçmişe dönmek yerine "iki ülkenin ortak geleceğine odaklanan ileriye dönük bir vizyon sunacağını" söyledi. Hiroşima ziyareti Obama'nın Vietnam'ı da kapsayan Asya turunun parçası Obama Hiroşima öncesi Japonya'nın Ise-Shima yarımadasında düzenlenen G7 zirvesine katıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler