YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Başkanı Obama İngiltere'de
ABD Başkanı Obama İngiltere'de
23 Nisan 2016 17:08
ABD Başkanı Barack Obama, hızlı iletişim çağında insanlara ulaşan kötü haberlerin yoğunluğunun dünya sisteminin çökmekte olduğu hissini yaratabildiğini belirtti.

Görev süresi içinde İngiltere’ye son resmi ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Londra’da Royal Horticultural Halls'da gençlerle bir araya geldi. 

Gençlere hitap eden Obama, "Yalıtımcılık ve yabancı düşmanlığı çağrıları yapıldığını görüyoruz. İnsanların haklarının geriye götürülmesi çağrısı yapanlar var. Bunlar, değişime verilen tepkiler." diye konuştu.

"Anında bilgi edinilen bir çağdayız, Twitter'dan ve TV'den sürekli kötü haberler akıyor. Bu da kurduğumuz düzenin kırılgan olduğu veya çöktüğü hissini yaratıyor bazen belki" ifadelerini kullanan Obama, gençlerden tarihe ve orada oynayabilecekleri role daha derinlemesine ve iyimser bir şekilde bakmalarını istedi.

Gençlerle bir araya geldiğinde onlardan bu tür çağrıları reddetmelerini istediğini ifade eden Obama, "Karamsarlığı ve alaycılığı reddedin. İlerleme mümkün, sorunlar çözülebilir ama ilerleme kaçınılmaz da değil, mücadele, sebat ve inanç gerektiriyor." dedi.

Gençlerden gelen soruları da yanıtlayan Obama, ABD başkanlarının siyasi öncelikleri ile ilgili bir soruya, "Birinci önceliğim ABD halkının güvenliği. Güvenlik her zaman gündemin birinci maddesi olacaktır.DAEŞ ve ulus ötesi terör çözülmesi gereken kritik sorunlar. Ancak bunları nasıl ele alacağız  Önemli olan bu." yanıtını verdi. 

"Güvenlik verdiğimiz mesajlarla da ilgili"

Dünyayı güvende tutmanın bütün yükünün "üniformalılara" yüklenemeyeceğini ifade eden Obama, "Güvenliğin sadece askeri bir mesele olmadığını anlamak önemli. Güvenlik aynı zamanda verdiğimiz mesajlarla, oluşturduğumuz kurumlarla, yürüttüğümüz diplomasiyle ve insanlarasunduğumuz fırsatlarla ilgili bir mesele de" diye konuştu.

Obama, İran ile nükleer çalışmaları konusunda varılan anlaşmayı da diplomasinin güvenliği sağlamadaki önemli başarılarına örnek gösterdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler