YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Başkanı Obama açıklamasında ne dedi?
Obama'nın açıklaması Ermeni diasporası'nın beklentilerini karşıladı mı?
ABD Başkanı Obama açıklamasında ne dedi?
24 Nisan 2009 / 22:08 Güncelleme: 24 Nisan 2009 / 00:00

Obama 'soykırım' değil 'felaket' dedi

Ermenistan ve Ermeni diasporasının soykırım olarak adlandırdıkları 1915 olaylarını andığı 24 Nisan 1915’in yıldönümüne ilişkin Obama şu açıklamayı yaptı.   


ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan başkanlık açıklamasında, 1915 Ermeni olayları için ''soykırım'' nitelemesini kullanmadı.


Barack Obama, 1915 Ermeni olayları anma gününde yayınladığı açıklamada, ''94 yıl önce, 20. yüzyılın en büyük katliamlarından biri başladı. Her yıl, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1.5 milyon Ermeni'nin katledilmesi veya ölüme yürümesini anıyoruz'' dedi.


Obama, soykırım sözünü kullanmadı ve Türkçe'ye ''büyük felaket'' olarak çevrilen Ermenice ''Meds Yeghern'' sözüne yer verdi. Barack Obama, ''Ermeni halkı bizim kalplerimizde yaşadığı gibi, 'büyük felaket' de, bizim anılarımızda yaşamalı'' diye konuştu.


''Tarihin, çözülmedikçe ağır bir yük olabileceğini'' ifade eden ABD Başkanı, açıklamasında, ''1915'in korkunç olaylarının insanoğlunun kendi türüne insani olmayan tutumunun karanlık olasılığını hatırlattığını ve geçmişi gözden geçirmenin uzlaşma yönünde kuvvetli bir vaadi de içinde barındırdığını'' bildirdi.


Obama, Türkiye'deki konuşmasında da söylediği gibi, 1915 olaylarına ilişkin görüşlerini tutarlı bir biçimde ifade ettiğini ve bu tarihe ilişkin görüşünün değişmediğini açıklamasında bir kez daha tekrarladı. ABD Başkanı, kendi ilgisinin, ''gerçeklerin tam, samimi ve adil'' olarak ortaya çıkarılmasında olduğunu kaydetti.


Barack Obama, Ermeni ve Türk halkları açısında bu yönde ilerlemek için en iyi yolun şimdi, ileriye gidebilme çabalarının bir parçası olarak, geçmişin gerçeklerine yanıt vermek olduğunu da dile getirdi.


Obama, ''Türk ve Ermeni halklarının, bu acılı tarih üzerinde dürüst, açık ve yapıcı bir biçimde çalışılması çabalarını kuvvetle destekliyorum. Ermeniler ve Türkler arasında ve Türkiye içinde cesur ve önemli diyaloglar gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda Türkiye ile Ermenistan'ın ikili ilişkilerini normalleştirme çabalarını kuvvetle destekliyorum'' dedi.


ABD Başkanı, İsviçre'nin gözetimi altında iki hükümetin, bir çerçeve ve ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik yol haritasında anlaştıklarını belirterek, ''Bu ilerlemeyi takdir ediyorum ve iki hükümete de sözlerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuyorum'' ifadesini kullandı.


Obama, ''Ermenistan ve Türkiye birlikte barışçı, üretken ve refah içinde bir ilişki kurabilir. Ve birlikte, Ermeni ve Türk halkları, kendi ortak tarihlerini kabul edip, ortak insanlıklarını kabul ettikleri zaman daha güçlü olacaklardır. Hiçbir şey, 'büyük felaket' ile kaybedilenleri geri getiremez'' dedi.


Ermeniler'in son 94 yılda dinamizm, dayanıklılık ve yetenekleri sayesinde, kendilerini yok etmeye çalışanlara karşı direndiklerini belirten Obama, ABD'nin de, 1915'ten sonra bu ülkeye göç eden Ermeni asıllı Amerikalılar'ın topluma yaptığı katkılarla zenginleştiğini kaydetti.


Obama, ''Bugün, dostluk, dayanışma ve derin saygı duygularıyla her yerdeki Ermeniler'in yanında duruyorum'' ifadesiyle açıklamasını tamamladı.


 Uzmanlar bu tanımlamanın da Ermenilerin kabul ettiği bir ifade olduğu belirtiliyor.


CNNTürk Dış Politika Danışmanı Yalım Eralp Obama'nın soykırım dememesine karşın sözlerinin ABD'nin önceki başkanlarından çok daha ağır ifadeler içerdiğini belirterek Türkiye'nin bu olayı hukuki yollardan sonuçlandırması gerektiğini savundu. Eralp bu ifadenin Ankara'da beklentilerin üzerinde bir açıklama olarak görülebileceğini belirtti.


TÜRKİYE-  ERMENİSTAN - AZERBAYCAN TARTIŞMASI


HaberTürk'te gündeme değerlendiren Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir Türkiye'nin izlediği politikanın bir seçenek olduğunu bunun ilerletilmesi gerektiğini belirterek  "Türkiye'nin izlediği politikada en büyük hata gizli diplomasidir. Bu diplomasinin yürütüldüğü dönemde Azerbaycan'a yeterli açıklama yapılmadığının ortaya çıktığını söyledi.


Taraf Gazetesi dış politika yazarı Temel İskit, Türkiye ile Ermenistan arasındaki pakette sınırların açılması, Ermenistan ile birlikte komisyon kurulmasının gündeme geldiğini savundu. İskit Azerbaycan'ın çıkışının ardında ise kendisinin görüşmelerde aktif hale gelmek istemesi ve Karabağ'ı görüşmelerin merkezine oturtmak istemesinden kaynaklandığını savundu.


AA-BBC


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler