YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Başkanı Barack Obama Arabistan'da istediğini bulamadı!
ABD Kongresi'nin 11 Eylül'ün faturasını Suudi Arabistan'a kesme girişimine Kral Selman'dan "dolar" tehdidi gelmiş ve Amerika başkanı Barack Obama Arabistan'a gitmişti. Suudi Arabistan'da Obama beklediği ilgiyi görmediği ortaya çıktı.
ABD Başkanı Barack Obama Arabistan'da istediğini bulamadı!
21 Nisan 2016 / 08:29 Güncelleme: 21 Nisan 2016 / 12:08

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a ulaştı. ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'ne katılmak üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gelen Obama'yı, Kral Halid Havalimanı'nda Riyad valisi Prens Faysal Bin Bender Bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, ABD Riyad büyükelçisi Joseph W. Westphal ve diğer yetkililer karşıladı. Obama, akşam saatlerinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'le bir araya geldi.

ABD-KİK Zirvesi'nde, İran'ın bölgede istikrarsızlaştırıcı politikalarına karşı atılacak adımların yanı sıra, terör örgütü IŞİD'le mücadele, Suriye ve Irak'ta örgüte yönelik baskıları arttıracak önlemler, Yemen ve Suriye iç savaşı konuları ele alınacak. Ancak gerek uzmanlar gerekse Arap basını bu ziyaret hakkındaki beklentilerini düşük tutuyor.

YENİ BAŞKAN BEKLENİYOR

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında İran'la nükleer anlaşmanın imzalanması temelindeki güven sorunu devam ederken ABD Kongresi'nde Suudi Arabistan'ı 11 Eylül saldırılarından hukuken sorumlu tutan bir yasa tasarısının alt komiteden geçmesi nedeniyle iki ülke arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Amerikan Girişimcilik Enstitüsü'nün (AEI) uzmanlarından Matthew McInnis, “Bu ziyaretten kayda değer bir başarı çıkmasını beklemiyorum, zira Arap ülkeleri yeni başkanın kim olacağını görmek istiyor” şeklinde konuştu. McInnis, “Obama'nın tek yapabileceği, ikili ilişkilerin daha da kötüye gitmesini engellemektir” ifadesini kullandı.

İRAN EKSENLİ GÜVEN KAYBI

11 Eylül saldırılarında yakınlarını yitirenlerin Suudi Arabistan aleyhine yüklü tazminat davasının yolunu açan yasal düzenlemenin senatoya sunulma ihtimali ikili ilişkilerde bir diğer sorun olarak yer alıyor. Atlantik Konseyi'nin kıdemli Körfez uzmanı ve eski diplomat Richard LeBaron, ikili ilişkilerdeki İran eksenli güven kaybına da dikkat çekerek, “ABD Başkanı bir kez daha İran'a karşı güvence vererek Körfez liderlerini ikna etmeye çalışacak” dedi.

LeBaron, bu çerçevede NATO ile KİK ülkeleri arasındaki ilişkinin daha güçlendirilmesi konusunun gündeme gelebileceğine dikkat çekti. Suudi basını ise ABD ile güçlü ilişkilerin önemini vurgularken genelde Arapça yayımlanan gazeteler, sekiz yıllık görev süresince 3 kez Suudi Arabistan'ı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama'nın görevini bırakmadan önce gergin ilişkileri onarmak için fazla vakti olmadığının altını çizerek ziyareti önemsiz olarak niteledi.

ABD BAŞKANI OBAMA'YA ALT DÜZEY PROTOKOL

*Suudi gazetesi el Hayat, “veda zirvesi” olarak gördüğü ziyaret için “Obama, Körfez ülkeleri için artık yararlı ya da ilgili bir kişi olmayacak.” ifadelerini kullandı.

SÜRESİ AZALDI

El-Arab el Alamiyah gazetesi temel meselelerin “büyük ihtimalle bir sonraki ABD yönetimine geçeceğini” belirtti. Gazete, Obama'nın süresinin azaldığına dikkat çekti ve sorunların çözümü için bir sonraki yönetimin beklenmesi gerektiğini yazdı.

BAŞARISIZLIK DERSİ

Lübnan gazetesi el-Nahar'dan Raci el-Huri, Başkan Obama'nın “İran hakkındaki kuruntularını düzeltemeyeceğini ancak arkasında bir başarısızlık dersi bırakacağını” kaydetti.

ELİNİZİ ÇABUK TUTUN

El-Riyad gazetesi, ABD ve Suudi Arabistan'a “bir güven oluşturmanın da dahil olduğu büyüyen ortak zorluklara karşı göğüs germeleri konusunda” acele etmeleri çağrısında bulundu.

ZORLUKLAR BAKİ

Katar gazetesi el-Raya yazarı Rim el-Harami, “Zorluklar baki ama güven ortamı tekrar sağlanırsa üstesinden gelinebilir” ifadelerini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler