YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD basınına 'özgürlüğe saygı' çağrısı
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)'ten ABD'ye 'basın özgürlüğü'ne saygı çağrısı geldi. Ferguson'da gazetecilerin polis tarafından gözaltına alınmaları AGİT'ten böyle bir çağrı gelmesine neden oldu.
ABD basınına 'özgürlüğe saygı' çağrısı
19 Ağustos 2014 / 21:09 Güncelleme: 19 Ağustos 2014 / 21:12

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) Ferguson'daki gösterilerle ilgili haber yapan gazetecilerin basın özgürlüğüne saygı duyulmasını istedi.

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'de 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ın polis tarafından öldürüldüğü St. Louis kentinin Ferguson semtinde ortaya çıkan gösterilerde gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

ABD otoritelerini olayların arkasındaki nedenleri bütün yönleriyle incelemeye davet eden Mijatoviç, "Ferguson'daki olaylarla ilgili haber yapan gazetecilerin özgür ve emniyetli bir şekilde çalışabilmelerinin sağlanmasını istiyorum" dedi.

Getty Images fotomuhabiri Scott Olson, Alman gazeteciler Ansgar Graw ve Frank Herrmann'ın gözaltına alandığı ve daha sonra serbest bırakıldığı belirtilen açıklamada, olaylar sırasında Washington Post muhabiri Wesley Lowery, Huffington Post muhabiri Ryan J. Reilly ve El Cezire televizyonu ekibinden bir kişinin yüzlerine biber gazı sıkıldığı ve gözaltına alındıkları hatırlatıldı.

Ferguson'daki olayların hassasiyetinin farkında olduğunu vurgulayan Mijatoviç, "Fakat emniyet güçleri kamu düzenini sağlarken, halk protestosu hakkında bilgi veren medyanın hakları gözönünde bulundurulmalıdır. Gazeteciler polisler tarafından tehdit edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

 

AA

gezi misillemesi.
 // kara murat derki!
amerika'da zenci'leri, kanada'da yerli'leri ingiltere'de irlanda'lilari hukumet karsiti gosteri yaptiklarinda desteklemeliyiz. gezi olaylarinda onlarin bize yaptigi gibi bizde onlara karsi hukumet karsiti her olayda hukumetlerini zor durumda birakacak olaylarda muhalifleri en azindan sozlerimizle desteklemeliyiz. ...
20 Ağustos 2014 Çarşamba 04:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler