YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, B-52 bombardıman uçaklarını teyakkuza geçiriyor
ABD Hava Kuvvetleri, nükleer silah kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarını Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez 24 saat esasına göre teyakkuza geçirmeye hazırlanıyor.
ABD, B-52 bombardıman uçaklarını teyakkuza geçiriyor
24 Ekim 2017 / 08:24 Güncelleme: 24 Ekim 2017 / 08:39

ABD Hava Kuvvetlerinin, nükleer silah taşıma kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarını Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez 24 saat esasına göre teyakkuza geçirmeye hazırlandığı bildirildi.

Amerikan Defense One sitesine mülakat veren ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General David Goldfein, 1991 yılından bu yana ilk kez B-52'leri 24 saat alarm durumuna geçirmeyi düşündüklerini açıkladı.

Goldfein, "Bu, sadece hazır olduğumuz konusunda güvence veren bir diğer adımdır. Bunu spesifik bir durum için söylemiyorum ancak buna içinde bulduğumuz küresel durumun gerçekliği olarak bakıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- B-52'ler emir bekliyor


B-52'lere teyakkuza geçme emrinin henüz verilmediği ancak bunun gerçekleşmesi durumunda Soğuk Savaş'tan sonra ilk kez, nükleer bomba taşıyan B-52 bombardıman uçaklarının uçuşa başlayacağı kaydedildi.

Söz konusu emrin ne zaman verilebileceğiyle ilgili yorumunda ise Goldfein, "Bu tamamen kimden, ne tür bir eylemden ve bizim hazırlık durumumuza verilen dikkatle ilgili olacaktır." dedi.

 "Sovyetler Birliği ve bizim olduğumuz çift kutuplu dünyada yaşamıyoruz."

Amerikalı komutan ayrıca, "Dünya artık tehlikeli bir yer ve nükleer silah kullanımından açık açık bahseden insanlar var. Artık sadece Sovyetler Birliği ve bizim olduğumuz çift kutuplu dünyada yaşamıyoruz. Nükleer kapasitesi olan başka oyuncular da var." ifadelerini de kullanarak üstü kapalı şekilde Kuzey Kore'ye gönderme yaptı.


ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay New York'ta yapılan 72. BM Genel Kurulu toplantısındaki konuşmasında, nükleer programını sürdürmesi halinde Kuzey Kore'ye karşı gerekli tüm adımları atmaya hazır oldukları mesajını vererek, "Roket adam (Kuzey Kore lideri Kim Jong-un), hem kendisi hem de rejimi için intihar misyonunda. Eğer ABD, kendini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalırsa Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten başka seçeneği kalmayacak. ABD buna hazırdır, isteklidir ve bunu yapabilir ancak buna gerek kalmamasını umuyorum." demişti.

Pyongyang, 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6'ncı nükleer denemesini 3 Eylül'de yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde kabul edilmişti.

 // Diriliş
ABD nin çöküşünü izleyin ve seyir edin....
24 Ekim 2017 14:59
B52 iran için değill, PKKya destek amaçlıdır
 // hursit dilaver
bu vietnamdan s0nra 0rtad0ğuda kullanacak. B52 dEYİP GEÇMEYİN.. ATTIGI B0MBA 2 KM ÖTEDE KULAK VE GÖZUNUZDEN KAN ÇIKARIY0R.0 DERECE ŞİDDETLİDİR.bunu nerde kullanacak .acep PKKnın yardımına bunla mı gelecek. dikkat edin. BU UÇAKLAR TURKİYE İÇİN 0LABİLİR.İRANA KIYAMAZ.bunu bilin.0rtad0ğuda kaybeden ABD bu uçakları kullanacaktır. şu S400ler hemen gelmeli.ve hainlerimizin listesi yapılmalı,sefaret çevreleri kameralı 0lmalı.daha önce de ç0k yazdım.dikkat edin.fetönun 11 kasımına da dikkat edin.AMA GEZİ ÇAPULCULARINA AKPNİN BAKANLIKLARI TEK FİRMA ŞARTLI İHALE İLE İŞ VERİY0R. nasssııııız. eyisiiiiiz..(demişti demirel uğur mumcuya, 71de bir k0kteylde karşılaştığında)..bunlar hep birbirine bağlıdır...
24 Ekim 2017 Salı 12:09
İti ürür
 // Asım
Isıracak köpek havlamaz diye bir atasözümüz adamın hidrojen bombası var arkasında Çin var. Uzaktan havlayacağına git bir şey yapta görelim...
24 Ekim 2017 Salı 11:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler