YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, Avrupa Konseyi'ni hiçe saydı
ABD, Avrupa Konseyi'ni hiçe saydı
22 Eylül 2011 09:16
Amerika, bir polisi öldürdüğü iddia edilerek cezaevine konulan bir kişiyi Avrupa Konseyi'nin çağrısına rağmen idam etti.

ABD yönetimi, Avrupa Konseyi'nin dün yaptığı çağrıya kulak vermeyerek, Troy Davis adlı mahkumun idam cezasının infazını engellemek için herhangi bir girişimde bulunmadı ve Davis dün gece idam edildi.

Avukatlarının, müvekkilleri hakkındaki kanıtların yanlış ve yanıltıcı olduğunu iddia ettikleri Davis'in hayatına, Georgia eyaletindeki bir cezaevinde zehirli iğneyle son verildi.

Davis, 1989 yılında bir polis memurunu öldürdüğü gerekçesiyle 1991 yılında idam cezasına çarptırılmıştı.

Avrupa Konseyi, ABD yönetimine dün yaptığı çağrıda, Davis'n idamının durdurulmasını istemişti. İdam cezasının ''insanlık dışı'' olduğu ve bu cezanın Avrupa Konseyi ülkelerinin tamamında kaldırıldığı hatırlatılan açıklamada, ABD'deki bazı eyaletlerde kaldırılan bu cezanın, artık tüm eyaletlerde gündemden çıkartılması istenmişti.

İdamı daha önce üç kez ertelenen Davis'e verilen cezanın infazının durdurulması için yapılan son itiraz Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmişti.

AA

iğp
 // jh
dünya lideri dediğimiz en demokratik ülke dedeğimiz abd'de idam var bizimkiler hala bunları grmezden gelerek törör mahkumlarını saraylarda yasatıyor. akıl işi değil...
22 Eylül 2011 09:42
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler