YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'ABD ateşe benzin döküyor'
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) genel kurulu toplantısında İran heyeti Başkanı Sultaniye, ABD'ye sert eleştirilerde bulundu.
'ABD ateşe benzin döküyor'
24 Eylül 2010 / 19:40 Güncelleme: 24 Eylül 2010 / 20:11

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) genel kurul toplantısında İran heyeti başkanı büyükelçi Ali Asker Sultaniye, ABD ve batılı müttefiklerinin İsrail'e arka çıkmakla "Ortadoğu barış sürecinde ateşe benzin döktüklerini" söyledi.

Arap ülkeleri ile bağlantısız ülkelerin genel kurula sundukları "İsrail'in nükleer yetenekleri" konulu karar tasarısının ABD ve AB üyesi ülkelerin oylarıyla reddedilmesinin yanlış ve tehlikeli bir oyun olduğunu ifade eden Sultaniye, "ABD ve batılı müttefikleri İsrail'e arka çıkmakla İran'ın bölge barışına ilişkin endişelerinde ne denli haklı olduğunu da kanıtladığını" belirtti.

İsrail'in nükleer yeteneklerinin bölge barışını tehdit ettiğini ifade eden Sultaniye, "Bugünkü oylamayla bu konunun gündemden düşmediğini ve İsrail'in Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasına (NPT) taraf olması ve nükleer tesislerini güvence denetimlerine açacağı güne kadar bu konunun tartışılacağını" söyledi.

Geçen yılki UAEK genel kurulunda ''İsrail'in nükleer yetenekleri'' konulu karar tasarısının kabul edildiğini anımsatan Sultaniye, "Bu yılki toplantıda ABD'nin bazı ülkelere baskı yaparak İsrail lehinde bir karar çıkmasını sağladığını" ileri sürdü.

İran temsilcisi Sultaniye, Ortadoğu'da nükleer silah sahibi tek ülke olan İsrail'in NPT antlaşmasına taraf olmamakta ve nükleer tesislerini güvence denetimlerine açmamakta ısrar etmesinin uluslararası kamuoyunun da dikkatinden kaçmadığını belirterek, "ABD ve AB'nin desteğine rağmen kamuoyu baskılarının galip geleceğine inandığını" dile getirdi.

Bir soru üzerine, İsrail'e yönelik karar tasarısını gelecek yılki genel kurul toplantısına da getireceklerini ve kabul edilmesi için büyük çaba harcayacaklarını belirten Sultaniye, ''İsrail, NPT antlaşmasına taraf olup nükleer tesislerini güvence denetimlerine açıncaya kadar bu konu kapanmayacaktır" dedi.

Arap ülkelerinin sunduğu ve kısaca NAM olarak anılan bağlantısız ülkeler ile İran'ın da destek verdiği "İsrail'in Nükleer Yetenekleri" başlıklı karar tasarısı, UAEK genel kurulunun bugünkü oturumunda 51 aleyhte oyla reddedildi.

UAEK'nın geçen yılki genel kurulunda yapılan oylamada ise benzer bir karar tasarısı 45 aleyhte, 49 lehte oyla kabul edilmişti.

Ancak İsrail tüm çağrılara rağmen karar tasarısının gereğini yerine getirip NPT antlaşmasına taraf olmamakta ısrar edince bu yılki genel kurul toplantısına da benzer bir karar tasarısı sunuldu. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler