YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD askerlerini Irak'tan çekiyor
ABD askerlerini Irak'tan çekiyor
17 Ağustos 2010 12:04
ABD'nin 2011 yılının sonuna kadar Irak'tan çekilme kararı alması Irak halkını ikiye böldü. Kimi Iraklılar ABD'nin çekilmesini bir felaket olarak görürken kimileri de bu kararın kendilerini ulusal egemenlk sahibi yapacağını savundu.

Amerikan ordusunun 2011 yılı sonunda Irak’tan çekileceğinin açıklanması, Irak halkını ikiye böldü.

Irak’ta 64 bin askeri bulunan ABD’nin, 31 Ağustos’ta askerlerinin bir kısmını çekeceğini, kalan 50 bin askerin de 2011 sonunda ülkeyi tamamen terk edeceğinin açıklanması, Irak halkı ve yetkililer arasında fikir ayrılıklarına neden oldu.

Amerikan ordusunun Irak’tan çekilmesini "felaket" olarak nitelendiren Basralı Ali Lazım, “ABD, Irak’ın siyasi durumunu ve güvenlik güçlerinin bulunduğu zayıf konumu göz önünde bulundurmalı. Eğer ABD askerleri ülkeyi terk ederse, çatışmalar ve anlaşmazlıklar baş gösterir” dedi. Basra Vilayet Konseyi üyesi Kadın Departmanı üyesi Raha Gazi, “Amerika’nın Irak'tan çekilme kararı, bizi ulusal egemenliğin sahibi yaparak, dış güçlerin müdahalesi dışında karar alma olanağı sağladı” şeklinde konuştu.

Irak’ın güvenliği sağlama konusunda yeterli olacağını ifade eden Mübarek Talib, “Umarım en kısa zamanda ülkemizden çekilirler” derken, Hatim Abdulimam ise, Iraklı askerlerin kontrolü ele almada sorun yaşamayacağını düşünüyor. Irak'ta 64 bin asker bulunduran ABD, muharip misyonuna resmi olarak 31 Ağustos tarihinde son veriyor. Ülkede kalan 50 bin askerin de 2011 sonunda ülkeyi terk etmesi bekleniyor. 2011'deki çekilmeden sonra Irak'taki Amerikan askeri sayısı sadece onlar ya da yüzlerle sınırlı kalacak. George W. Bush’un yönetiminde, 2003 yılında Irak’ı işgal eden ABD, 11 Eylül’de ikiz kulelere yapılan terörist saldırısını gerekçe göstererek, Irak’a demokrasi getirme vaadinde bulunmuştu. İşgal sırasında bazı kaynaklara göre 700 bin, bazı kaynaklara göre ise 1 buçuk milyon Iraklı hayatını kaybetti. Bunun yanında 4 bin 413 Amerikan askeri öldü, 32 bini de yaralandı. ABD’nin Irak’tan çekilme kararı, uluslararası medyada “Amerika, misyonunu tamamladı mı?” sorusunun gündeme gelmesine neden oldu.
İHA

dünyayı rahat bıraksın...
 // ibrahim çelikoğlu
Bir yandan Çİn öbür yandanHindistan,içinde Türkiye Dünya ekonomisine el atmaya başlamıştır.Otomobil ve silah sanayinin bu ülkelere kayıp kendilerini ispatlamaları,emperyal güçlerin sonunun gelmesidir.ABD bütün Dünyada oluşturduğu askeri üstlerin kendisine fayda değil zarar vermeye,yükün altından kalkamıyacak duruma düşmesine,kin ve nefretin,öldürülen akrabalarının intikamının altında kalıp ezilecektir.Dünya değişti.Bütün Dünya devletlerin birlik berabe...
17 Ağustos 2010 21:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler