YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD askerleri 1 ay içinde muhalifler için gelecek
ABD askerleri 1 ay içinde muhalifler için gelecek
17 Ocak 2015 02:48
Pentagon, Suriyeli muhaliflere yönelik "eğit donat" programı kapsamında eğitimlere ev sahipliği yapacak ülkelere gidecek 400 civarındaki ABD askerinin önümüzdeki 4-6 hafta içerisinde gönderileceğini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, baharın ilk aylarında başlaması planlanan Suriyeli ılımlı muhaliflerin "eğit donat" programı çerçevesinde gönderilecek ABD askerlerine ilişkin soruları da yanıtladı.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'da verilecek eğitimleri koordine etmesi için gidecek yaklaşık 400 askerin hazırlıklarının devam ettiğini belirten Kirby, "Bazı askerlere talimatlar gelecek, hafta içinde verilebilir ama askerler, önümüzdeki 4 ila 6 hafta arasında gitmiş olacak" diye konuştu.

Bu ülkelere gidecek askerlerin sayısına ilişkin kesin rakam vermekten kaçınan Kirby, "Kaynak bulma arayışlarının hala devam ediyor olmasından dolayı kesin rakam vermekten kaçınıyorum ama birkaç yüz demek doğru sınıflandırma olacaktır" ifadesini kullandı.

Eğitim programını koordine edeceklere ilaveten ABD ordusundan çok sayıda destek personelinin de bu ülkelere gideceği bilgisini veren Kirby, ABD haricinde bazı yabancı ve programa ev sahipliği yapan ülkelerin askerlerinin de programa katkı sağlayacağını ifade etti.

Kirby, asker gönderecek olan bu yabancı ülkelerin isimlerini anmadı.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler