YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ağzındaki baklayı çıkardı! Skandal PYD açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Toner, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin de ateşkes için masada yer alması gerektiğini söyledi.
ABD ağzındaki baklayı çıkardı! Skandal PYD açıklaması
11 Ocak 2017 / 07:55 Güncelleme: 11 Ocak 2017 / 11:29

Türkiye'nin, terör örgütü olduğu gerekçesiyle verdiği destekten dolayı eleştirdiği ABD'den yeni bir PYD açıklaması geldi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Suriye görüşmelerinde gelinecek süreç içinde,  terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin de masada yer alması gerektiğini söyledi.

Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Suriye'de barışın sağlanması sürecinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) öncülük edeceği çözüm arayışlarının tek çözüm yolu olduğuna ilişkin ABD'nin görüşünün değişmediğini belirten Toner, barış görüşmelerinde kimlerin yer alacağının, barış görüşmelerine önderlik eden gruplara ve Suriye halkına bağlı olduğunu söyledi.

Mark Toner, bir soruya verdiği yanıtta;  terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin terör örgütü DEAŞ'a karşı en etkili mücadele eden grup olduğunu ve PYD'nin de, barış görüşmelerinin yapılacağı masada olması gerektiğini savundu.

Toner, 'PYD savaşta varlığı olan bir grup. Suriye'deki çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor. Bize göre, bir noktada bu sürecin bir parçası olmak zorundalar' diye konuştu.

PYD'Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORUZ

Toner, ABD'nin PKK'yı terör örgütü olarak gördüğünü, PYD'yi ise terör örgütü olarak görmediklerini, kendilerine silah desteği vermediklerini, taktiksel destek sağladıklarını söyledi. 

Toner, 'Savunma Bakanı Ash Carter'ın, geçtiğimiz Nisan ayı sonlarında Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham'ın soruları üzerine, ABD'nin, Türkiye'nin tüm karşı çıkışlarına karşın silah ve maddi yardım sağladığı PYD ve PKK arasında işbirliği olduğunu bildiği' sözlerinin anımsatılması üzerine, 'Carter'ın açıklamaları şu an önümde olmadığı için buna ilişkin değerlendirme yapamayacağım' dedi.

Toner, Türkiye'de anayasa ve sistem değişikliği için yapılan çalışmalara ilişkin sorulara verdiği yanıtlarda, gelişmeleri yakından izlediklerini belirtti ve 'Bir ortak ve müttefik olarak gelişmeleri yakından izliyoruz. 

Türk parlamentosu ve halkının karar vereceği içişleri konusuna girmeyeceğim. Daha önceleri de söylediğimiz gibi, Türkiye'nin demokrasisi bizim için önemli, bize göre Türk halkı için de önemli, bunun farkındayız' dedi.

Toner, başka bir soru üzerine de, ABD'nin süreç içerisinde PYD'nin de Suriye görüşmeleri masasında yer alması gerektiği görüşünü, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Suriye'nin Dostları Grubu'na bağlı ülkelere aktarıldığını da belirtti.

zavallı
 // Kemo
koskoca Amerika dört tane çapulcuyamı bel bağladı yazık, bi devlet ancak bu kadar küçülebilir.....
11 Ocak 2017 Çarşamba 17:04
abd nin tek müttefiki pkk
 // ahmet karaca
Zavallı abd yönetimi terör örgütlerinden başka müttefik bulamıyorlar.Bir ülkenin yönetimi bu kadar aptalca işler yapamaz....
11 Ocak 2017 Çarşamba 16:45
 // Fatıma
Şu koskoca DEVLET olduğunu iddia eden Türkiye Cumhuriyeti İncirlik üssünü kapatıp bunların ağzını torba gibi büzmediya ne diyeyim Türkiye incirlik üssünü kapatmadığı sürece o uçakların içinde AJAN da gelecek bombacı da gelecek PKK PYD ye silâhta reisde kendi kendine ahkam kesip bağırsın dursun tabi yersek....
11 Ocak 2017 14:21
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler