YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD açıkladı: Türkiye istedi biz gönderdik
ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'deki İncirlik Üssü'ne gönderdiği F-15C tipi savaş uçaklarının Türkiye'nin talebi üzerine üsse konuşlandığını, bu uçakların Türkiye'nin hava sahasının korunmasına güç katacağını bildirdi.
ABD açıkladı: Türkiye istedi biz gönderdik
11 Kasım 2015 / 09:00 Güncelleme: 11 Kasım 2015 / 11:41

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook düzenlediği basın  toplantısında, bu ay başında İncirlik Üssü'ne 12 adet F-15 tipi savaş uçağı  göndereceklerine dair açıklama yaptıklarını ve bu uçakların yarısının geçen hafta  üsse gittiğini hatırlattı.

Üsse konuşlanan uçakların F-15C tipi olduğunu belirten Cook, "Bu  uçaklar NATO müttefikimiz Türkiye'nin yaptığı talep üzerine gönderildi. Uçaklar  Türkiye'nin hava sahasının korunmasını güçlendirecek. Bu uçaklar, Türk hava  sahasında kontrol, hava devriyesi görevi yapacak" diye konuştu.
 
Cook, ayrıca kalan altı uçağın yakında İncirlik'e gideceğini, bu  uçakların da F-15E tipi olduğunu ve DAEŞ karşıtı mücadele kapsamında görev  alacaklarını söyledi.
 
Pentagon Sözcüsü Cook, "Bu uçakların sayısı ve gidiş zamanı hakkındaki  tüm detaylar henüz belirlenmedi" ifadesini kullandı.
 
Cook, Türkiye ile hava operasyonları dışında DAEŞ ile mücadelenin  Türkiye'nin sınırları boyunca en etkin şekilde nasıl yürütüleceğine dair  seçenekler hakkında diyalog içinde olduklarını kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler